Przejdź do zawartości

2005-07-16: Światowa premiera szóstej części przygód Harry'ego Pottera

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 16 lipca 2005
Fani czekający pod księgarnią na premierę Harry’ego Pottera i Księcia Półkrwi

Dzisiaj punktualnie o północy w wielu miejscach na świecie odbyła się premiera najnowszej części przygód Harry'ego Pottera, zatytułowanej Książę półkrwi. Księgarze szacują, że w ciągu pierwszej godziny od premiery sprzedano łącznie ponad dziesięć tysięcy egzemplarzy. Przed księgarniami na całym świecie gromadziły się tłumy fanów książek Joanne Kathleen Rowling.

Światowej premierze Księcia Półkrwi towarzyszy reżim ustalony przez autorkę i wydawcę. Żadna z księgarni nie mogła sprzedać książki przed datą jej premiery. W przeciwnym razie księgarnia zobowiązywała się do zapłaty kary. Mimo tych zobowiązań w jednym z supermarketów w Kolumbii Brytyjskiej czternaście egzemplarzy książki sprzedano ponad tydzień przed premierą. Wydawca wytoczył sprzedawcy proces sądowy, a Rowling obiecała, że każdy czytelnik, który odda książę zakupioną przed premierą, otrzyma od niej specjalny egzemplarz z autografem.

W Polsce premiera Harry'ego Pottera i Księcia Półkrwi odbędzie się 28 stycznia 2006 roku. Jednak wersję angielską polscy czytelnicy będą mogli nabyć już w najbliższym czasie.

Źródło[edytuj | edytuj kod]