Przejdź do zawartości

2005-07-14: Lublin: Brakuje krwi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 14 lipca 2005

Lipiec to miesiąc wakacyjnych wyjazdów. Z Lublina do swoich domów wracają też studenci, a uczniowie szkół średnich wyruszają na obozy i kolonie. Wszystko to sprawia, że ilość mieszkańców w Lublinie zmniejsza się przynajmniej o połowę. W związku z tym największe problemy mają stacje krwiodawstwa. W lecie krew oddaje znacznie mniej osób, nie ma też tych, którzy robią to najchetnie - studentów pięciu lubelskich uczelni.

Lubelskie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa jak co roku zachęca do oddawania krwi właśnie teraz. Brakuje szczególnie grup A Rh+ i 0 Rh+. Jednocześnie pracownicy centrum uspokajają, że w nagłych wypadkach stacje krwiodawstwa zawsze korzystają z rezerwy.

Zmniejszona ilość zapasów krwi powodowana jest także przez zwiększoną liczbę wypadków drogów. Do tego Lubelszczyzna jest regionem, gdzie dochodzi do największej ilości wypadków rolniczych.

Ratunkiem dla stacji krwiodawstwa stają się rodziny pacjentów szpitali. Bardzo często dzięki krwi oddawanej w ten sposób może skorzystać nie tylko członek rodziny, ale także inni pacjenci. Stacje coraz częściej wykorzystują też telefony, by zachęcać swoich stałych krwiowdawców do oddawania tej życiodajnej substancji.

Źródło

[edytuj | edytuj kod]