Przejdź do zawartości

2005-07-14: Hołd dla ofiar ataków terrorystycznych w Londynie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 14 lipca 2005

Na wniosek Wielkiej Brytanii we wszystkich krajach Unii Europejskiej oddano cześć ofiarom ataków terrorystycznych w Londynie. W Polsce punktualnie o godzinie 13 programy telewizyjne i radiowe wstrzymały na dwie minuty emisję planowych audycji. W TVP nadano na żywo relacje z centrum Warszawy, z Londynu i z Paryża. Polsat wyemitował zdjęcia telewizyjnych relacji sprzed tygodnia. Program przerwały także nadające w Polsce stacje tematyczne, m.in. Viva i MTV.

Pracownicy komunikacji miejskiej w większości polskich miast umieścili za lusterkami autobusów, tramwaji i trolejbusów flagi państwowe na znak solidarności z rodzinami ofiar londyńskich zamachów. Podobnie wydarzenia te uczcili pracownicy londyńskiej komunikacji miejskiej.

W Wielkiej Brytanii na dwie minuty zatrzymał się ruch na większości ulic, chwilą ciszy wydarzenia zeszłego tygodnia uczcili klienci domów towarowych, pracownicy biur i urzędów.

W większości krajów europejskich na budynkach publicznych opuszczono do połowy masztu flagi państwowe.

Tymczasem w Londynie nadal trwają poszukiwania zaginionych podczas zeszłotygodniowych zamachów terrorystycznych na pociągi metra i autobus miejski. Wśród poszukiwanych jest w tej chwili 7 Polaków. Ta liczba zmniejsza się z dnia na dzień, jednak 3 Polki z tej listy, Anna Brandt, Karolina Glueck i Monika Suchocka, zaliczane są przez londyńską policję do grupy osób, które znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie miejsc ataków.

Dzisiejsza brytyjska prasa doniosła, że znane jest już nazwisko przywódcy terrosytów i sprawców ataków. Wszyscy są Pakistańczykami z brytyjskim obywatelstwem.

Czytaj także w Wikinews

[edytuj | edytuj kod]

Źródło

[edytuj | edytuj kod]