2005-07-13: Lublin: Wystawa o Lubelskim Lipcu '80

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 13 lipca 2005

W lubelskim EMPiK-u w Galerii Centrum ruszyła wczoraj niecodzienna wystawa pamiątek związanych z wydarzeniami Lubelskiego Lipca '80. Wśród są m.in. archiwalne wydania lokalnych dzienników, Sztandaru Ludu i Kuriera Lubelskiego. W czasie lipcowych wydarzeń władze publikowały w nich apel do mieszkańców Lublina o spokój i zaprzestanie protestów. Oprócz tego na wystawie można zobaczyć ulotki nawołujące do strajków, zdjęcia i numery gazet podziemnych.

Wystawa to część obchodów 25 rocznicy Lubelskiego Lipca '80, określanego często jako preludium do wydarzeń sierpniowych na Wybrzeżu. W lipcu 1980 roku po podwyżkach cen żywności strajk rozpoczęli robotnicy WSK PZL Świdnik. W ciągu następnych dni do załogi świdnickiej fabryki dołączyli także pracownicy lubelskiej FSC, Zakładów Naprawy Samochodów, Polmozbytu, lokomotywowni PKP, MPK Lublin i innych przedsiębiorstw w regionie. Podczas lubelskich protestów robotnicy po raz pierwszy zastosowali metodę strajków w zakładach pracy, co zapobiegało interwencjom milicji i służby bezpieczeństwa.

Lubelskie strajki w większości zakończyły się porozumieniami z władzami zakładów pracy. W wielu przypadkach udało się też zrealizować postulat demokratycznych wybory do rad zakładowych. Propaganda peerelowska milczała na temat wydarzeń na Lubelszczyźnie. Informacje o nieposłuszeństwie robotników nie pojawiały się w ogólnokrajowych mediach. Dopiero dzięki Radiu Wolna Europa i zagranicznym korespondentom Polacy uzyskiwali szczątkowe informacje dotyczące wydarzeń w Lublinie.

Źródło[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa lubelskiego
Wikinews
Wikinews
Lubelskie
Lubelskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie lubelskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Lublina, Białej Podlaskiej, Biłgoraja, Chełma, Kraśnika, Puław, Zamościa
i pozostałych miejscowości