2005-07-11: 60 tys. stron w polskim ODP

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 11 lipca 2005

Liczba strona zgromadzona w polskiej części Otwartego Katalogu (ODP) przekroczyła 9 lipca 2005 roku, pierwszy raz w historii 60 000 stron. Open Directory Project (zwany także DMoz od Directory Mozilla) to otwarty katalog stron WWW, utrzymywany na serwerach koncernu Time Warner, w którym zarówno drzewo kategorii jak i wszelkie wpisy są redagowane przez wspólnotę redaktorów - ochotników.

Otwarty Katalog nie jest w polskim Internecie katalogiem najpopularniejszym, tym jest katalog portalu Onet.pl. OK. znajduje się wg Ranking.pl na 10 pozycji. Jednak na pozycji 4 znajduje się katalog Google, który korzysta z bazy stron ODP wzbogacając ją m.in. o PageRank.

Wśród 73 wersji językowych OK (wśród nich także wersja kaszubska) polska część znajduje się na 8 miejscu, zaraz po angielskiej, niemieckiej, włoskiej, francuskiej, japońskiej i flamandzkiej. Obecnie w World/Polska jest około 315 redaktorów.

W przeciągu ostatnich dwóch lat doszło do wielu pozytywnych zmian w Katalogu:

  • usunięcie setek deeplinków z kategorii regionalnych,
  • reorganizacja kategorii tj. Społeczeństwo, Zdrowie czy Gry.

Najistotniejszymi problemami ODP wydają się być:

  • długi czas oczekiwania na dodanie strony,
  • niedoskonałość tytułów i opisów stron,
  • próby oszukiwania redaktorów i spamowania katalogu.

Zgodnie z zamierzeniami twórców, Otwarty Katalog jest katalogiem tworzonym przez ludzi i dla ludzi, po to, aby Internet był dziełem, a nie śmietniskiem. Wiele jest jeszcze do zrobienia, ale jedynie katalog tego typu ma szanse osiągnąć w/w cel.

Istnieje też polska część katalogu przeznaczonego wyłącznie dla;