2005-07-07: Lublin: Tajemnicze podziemia odkopane na placu budowy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 7 lipca 2005
Polska
POL location map.svg

Na placu budowy centrum handlowego Plaza Center przy ul. Obrońców Pokoju koparki natrafiły na mur, prawdopodobnie część systemu podziemnych tuneli. Zdziwieni odkryciem są zarówno inwestorzy, jak i miejscy historycy. W dotychczas przebadanych przekazach historycznych dotyczących Lublina nie było mowy o jakichkolwiek podziemnych korytarzach w tej części miasta, chociaż legenda wskazuje, że istniało podziemne przejście ze Starego Miasta w okolice Ogrodu Saskiego. Wstępne oględziny budowli sugerują, że ma ona przynajmniej 100 lat. Wśród lublinian pojawiła się sugestia, że może to być fragment nowożytnych murów obronnych miasta, które istniały w tym miejscu jeszcze w XVIII wieku. Sprawę badają archeolodzy.

Wiadomo na pewno, że podziemne korytarze snują się pod Starym Miastem (wkrótce zostaną one udostępnione zwiedzającym). Niedawno odkyrto też fragment tajemniczych piwnic w okolicach ul. 3 Maja.

Jednocześnie odwleka się budowa kompleksu handlowo-usługowego w rejonie ul. Lipowej. Miasto na rozpoczęcie budowy przez inwestora czekało ponad 2 lata. Prace rozpoczęły się kilka dni temu, w przeddzień ostatecznego terminu rozpoczęcia budowy ustalonego przez miasto. Teraz koparki będą musiały przerwać wykopy.

Źródło[edytuj]