2005-07-06: Sławomir Radoń: Przewoźnik nie może być wybrany na prezesa IPN

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 6 lipca 2005

Sławomir Radoń, szef kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, oświadczył, że Andrzej Przewoźnik nie może być wybrany na prezesa IPN, nawet jeśli zgłosiłby oficjalną kandydaturę.

Wtorkowa Rzeczpospolita podała, że odnalazła dokumenty z których wynika, że w 1990 roku funkcjonariusz SB, który składał oświadczenie zawierające listę jego agentów, miał wymienić również Andrzeja Przewoźnika. Obecnie jest on sekretarzem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i był on wymieniany jako jeden z poważniejszych kandydatów do fotela prezesa IPN. Na przeszkodzie temu stanęła ustawa o Instytucie.

Sławomir Radoń powiedział, że jest mu niezmiernie przykro z tego powodu, gdyż zna Przewoźnika bardzo długo ale ustawa jest nieubłagana. Zgodnie z jej treścią, osoba która była pracownikiem organów bezpieczeństwa państwa lub z nimi współpracowała, nie może zostać szefem IPN. Ponadto jeśli w archiwach istnieje chociażby wzmianka o ewentualnej współpracy to również przekreśla to szanse w ubieganiu się o to stanowisko. Nawet jeśli Sąd Lustracyjny wydałby orzeczenie że dana osoba nie współpracowała z organami bezpieczeństwa to i tak niczego by to nie zmieniło.

Przewoźnik zamierza jednak skorzystać z autolustracji i podjąć wszelkie procedury potwierdzające jego niewinność. Zamierza wystąpić do IPN o status osoby pokrzywdzonej i wydanie mu wszystkich dokumentów dotyczących jego osoby. Komentując całą sytuację powiedział że współczesną historię piszą ubeckie dokumenty.

Źródła[edytuj | edytuj kod]