2005-07-06: Nicolas Sarkozy: Polska powinna się znaleźć w grupie inicjatywnej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 6 lipca 2005

Minister spraw wewnętrznych Francji Nicolas Sarkozy uważa, że Polska powinna stać się członkiem tak zwanej grupy G5 – grupy tworzonej przez największe państwa Unii Europejskiej, - która tym samym przekształciłaby się w grupę G6.

Obecnie do tej nieformalnej grupy należą Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy i Hiszpania, czyli najbardziej ludne, a jednocześnie najbogatsze kraje dwudziestki piątki.

Trzeba, by kraje duże w sensie populacji przejęły inicjatywę i stały się siłą napędową UE, znalazły konkretne projekty i na nowo popchnęły Unię do przodu - uznał francuski minister. Dodał, że błędem okazało się stwierdzenie, że każdy kraj wspólnoty jest tak samo ważny i że państwa najbardziej ludne znaczą dużo więcej, niż te, w których "mieszka kilkaset tysięcy ludzi".

Grupa G5 nie jest prawną, zapisaną w traktatach instytucją Unii, jest jedynie formą ściślejszej współpracy państw, które stawiają sobie za cel pogłębienie unijnej współpracy w zakresie bezpieczeństwa. Głosy jakoby motorem Unii mogłoby być 6 największych państw, w tym Polska, pojawiały się już wcześniej, szczególnie w samej Polsce z ust polityków i publicystów. Jak powiedział Sarkozy, to forma może być alternatywą dla niemiecko-francuskiego tandemu.

Źródło[edytuj | edytuj kod]