2005-07-05: 900 tysięcy Somalijczyków traci pomoc humanitarną

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 5 lipca 2005
Powódź w Somalii po trzęsieniu ziemi na Oceanie Indyjskim w 2004 roku

900 tysięcy Somalijczyków będzie musiało walczyć z głodem, po tym jak Światowy Program Żywienia (World Food Programme) zawiesił w tym tygodniu swą pomoc dla Somalii z powodu kradzieży żywności.

Wszelkie transporty pomocy humanitarnej zostały zawieszone w poniedziałek, po tym jak jeden ze statków agencji został zaatakowany przez piratów u wybrzeży Somalii.

"Zawiesiliśmy naszą pomoc z powodu braku bezpieczeństwa na wodach terytorialnych Somali" - przekazała agencja w oświadczeniu wydanym w Kenii. "Zastanowimy się nad ewentualnym zniesieniem naszej decyzji dopiero po uwolnieniu statku", dodał przedstawiciel agencji. Jeśli stanie się to szybko, to, według agencji, nie będzie żadnych przeszkód, aby kontynuować pomoc.

Chore dziecko w Somalii

Wcześniej przedstawiciele agencji wyrazili nadzieję na szybkie uwolnienie statku, jego dziesięcioosobowej załogi i 850 ton ryżu.

Światowy Program Żywienia dostarcza około 3 tysiące ton jedzenia każdego miesiąca dla blisko 275 tysięcy pogrążonych przez susze i powodzie Somalijczyków.

"Efekty czteroletniej suszy, która w znacznym stopniu wpłynęła na życie mieszkańców Somalii oraz chroniczna groźba braku żywności i niedawne powodzie wpłynęły na pogorszenie stanu zdrowia Somalijczyków", powiedział jeden przedstawicieli ONZ, odpowiedzialny za koordynację pomocy humanitarnej.

Według raportu OCHA (organizacji odpowiedzialnej za koordynację działań humanitarnych), 500 tysięcy Somalijczyków zostało bezpośrednio dotkniętych skutkami suszy, 400 tysięcy musiało zmienić miejsce zamieszkania, a kolejne 12 tysięcy cierpi z powodu okresowych powodzi w centralnych regionach kraju, takich jak Hiraan i środkowe Shabelle. Podobna sytuacja ma miejsce w nieuznawanym przez społeczność międzynarodową państwie Somaliland na północy Somalii.

OCHA szacuje, że około 44 tysięcy ludzi zostało bezpośrednio dotkniętych skutkami tsunami, a wielu innych ciągle potrzebuje pomocy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]