Przejdź do zawartości

2005-07-02: Na całym świecie trwają koncerty Live 8

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 2 lipca 2005
Plakat promujący koncerty Live 8

Na Hyde Parku, Londynie w Wielkiej Brytanii rozpoczął się koncert Live 8, mający zwrócić uwagę państw z grupy G8 na biedę panującą w Afryce. Głównym hasłem akcji jest Make Poverty History (pol. "Niech bieda stanie się tylko historią").

Koncert w Londynie rozpoczął się o godzinie 13:00 czasu lokalnego (15:00 w Polsce). Pierwszy wystąpił Paul McCartney wraz z zespołem U2, którzy wykonali piosenkę "Sgt Pepper's Lonely Hearts Club Band". Były Beatles wraz z Bono zaśpiewali tę piosenkę wspólnie, po czym U2 wykonało kilka utworów, m.in. "One", przy czym Bono pomiędzy piosenkami nawoływał wszystkich do pomocy Afryce.

Rankiem czasu polskiego podobny koncert rozpoczął się w Japonii, gdzie wystąpiła islandzka piosenkarka Björk, amerykańska kapela rockowa Good Charlotte oraz wielu japońskich wykonawców, m.in. grupa Rize która zainaugurowała koncert. Dzisiejszego dnia mają się także odbyć koncerty w Berlinie, Rzymie (w Circus Maximus), Paryżu i kilku innych miastach na świecie.

Na światowych koncertach ma się pojawić wiele zespołów i wokalistów "starej daty", m.in. Sir Elton John, grupa R.E.M., Sting (prawdopodobnie wystąpi z dawnym składem The Police), Pink Floyd, Sex Pistols, Aerosmith, Bon Jovi, Duran Duran, Faith Hill, The Cure, Bryan Adams i Deep Purple.

Ponadto, na koncertach wystąpią także: Dido, hip-hopowiec Snoop Dogg, Robbie Williams, Linkin Park, Justin Timberlake, Celine Dion, oraz punkowe zespoły Green Day i Die Toten Hosen.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
koncertów Live 8
  • Polska Agencja Prasowa
  • TVN24