Przejdź do zawartości

2005-06-30: Parlament Kanady zalegalizował małżeństwa homoseksualistów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 30 czerwca 2005

Pomimu wyraźnego sprzeciwu Kościóła rzymskokatolickiego oraz organizacji muzułmańskich i sikhijskich, Kanadyjska Izba Gmin przyjęła we wtorek ustawę zezwalającą na zawieranie legalnych związków małżeńskich pomiędzy przedstawicielami tej samej płci.

Wkrótce ustawa trafi do senatu, gdzie - jak powrzechnie się uważa - przejdzie bez żadnych problemów. Wysoce możliwe jest więc, że Kanada będzie kolejnym krajem, po Belgii i Holandii, gdzie zalegalizowane będą związki homoseksualne.

Blisko dwa lata temu, kanadyjscy liberałowie walczyli z przypadkami par homoseksualnych. Teraz zaś chcą, aby związki te były traktowane na równi z tradycyjnymi.

Biskupi Kanady twierdzą, że przegłosowanie tej ustawy pokazuje, iż "Kanadyjczycy są świadkami bardzo niebezpiecznego procesu degradacji wspólnych wartości". Jak podreślili, aby przekonać się, że wartości te spadają, wystarczy zobaczyć na wzrost rozwodów, ilość aborcji oraz niski przyrost naturalny. Jednocześnie biskupi sugerują, aby senat zwracał uwagę na dobro wszystkich obywateli i kierował się w podejmowaniu decyzji zdrowym rozsądkiem.

Do tej pory, małżeństwa homoseksualne były legalne w siedmiu prowincjach Kanady.

Dziś natomiast, podobna ustawa została przyjęta przez parlament Hiszpański.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • PAP
  • Radio Vaticana