2005-06-19: Gdańsk miastem rowerzystów - Wielki Przejazd Rowerowy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 19 czerwca 2005

W Gdańsku zgodnie już z coroczną, czerwcową tradycją odbył się Wielki Przejazd Rowerowy ulicami miasta. Początek przejazdu ma miejsce we Wrzeszczu na placu przy restauracji Cristal, następnie wiedzie ul. Grunwaldzką, Wielką Aleją (główną arterią komunikacyjną Gdańska) na Długi Targ na Głównym Mieście. W przejeździe rowerowym bierze udział zwykle ponad 4 tys. rowerzystów, w tym ryksiarze i osoby na pojazdach "przypominających" rower.

Cały przejazd w wolnym tempie prowadzą ryksiarze przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych. Przejazd zakończył się na Długim Targu wręczeniem nagród dla uczestników konkursów plastycznych oraz spotkaniem z przedstawicielem władz miasta w celu złożenia petycji w sprawie rozwoju komunikacji i turystyki rowerowej w Gdańsku. Zgłaszane są problemy z już istniejącymi ścieżkami (parkujące samochody) i zgłaszane propozycje lokalizacji nowych ścieżek rowerowych. Rozdawane są również prezenty w postaci akcesoriów rowerowych (bidony, dzwonki).

Miasto w ciągu ostatnich lat wydało 15 mln złotych na ścieżki rowerowe z prawdziwego zdarzenia. Pomalowany chodnik białą farbą nie jest już żadnym standardem. Budowane są ścieżki o min. 2 metrowej szerokości z nawierzchnią asfaltową (kolor brązowy) i sygnalizacją świetlną przy przejeździe przez ulice. Do końca tego roku ma być ukończona w całości np. ścieżka od granicy z Sopotem do centrum Gdańska.

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa pomorskiego
Wikinews
Pomorskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie pomorskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Gdańska, Gdyni, Słupska, Tczewa, Starogardu Gd. lub Wejherowa
pozostałych miejscowościŹródło

  • informacja własna