2005-06-10: Grupa Wyszehradzka: należy kontynuować proces ratyfikacji konstytucji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 10 czerwca 2005
Flaga Polska
Flaga Czeskiej Republiki
Flaga Słowacji
Flaga Węgier

"Wszystkie kraje UE powinny wypowiedzieć swoje zdanie na temat Traktatu i kontynuować procedurę ratyfikacji w tempie, które uważają za najbardziej odpowiednie do wewnętrznej sytuacji" – brzmi deklaracja premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, przyjęta na spotkaniu w Kazimierzu Dolnym.

Premierzy Marek Belka, Jirzi Paroubek, Mikulasz Dzurinda oraz Ferenc Gyurcsany uważają, że niezwykle ważne jest zawarcie kompromisu w sprawie budżetu UE na lata 20072013 jeszcze w czerwcu. Według Marka Belki kraje Grupy mają bardzo bliskie priorytety w sferze ram finansowych Unii.

Deklaracja wzywa państwa członkowskie UE, aby "postarały się udowodnić swą odpowiedzialność za Europę, doprowadzając do pozytywnego wyniku negocjacji nad nową perspektywą finansową".

Współpraca z Ukrainą była tematem drugiej z przyjętych deklaracji. Premierzy podkreślili, że europejskie aspiracje Ukrainy muszą znaleźć się "na bardzo wysokim miejscu" w planach Unii Europejskiej. Poparcie państw Grupy Wyszehradzkiej powinno ułatwić wejście Ukrainy do Światowej Organizacji Handlu oraz przyśpieszyć negocjacje UE-Ukraina na temat strefy wolnego handlu. Premierzy Grupy Wyszehradzkiej spotkali się także z Julią Tymoszenko. "W szczególności wspólne wysiłki Grupy Wyszehradzkiej koncentrować się będą na wsparciu rozwoju instytucji współpracy regionalnej oraz wdrażania konkretnych reform. Państwa Grupy Wyszehradzkiej będą działać w kierunku bliższej współpracy między UE i Ukrainą w zakresie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych jak również rozwoju współpracy ekonomicznej" – głosi deklaracja.

Źródło[edytuj]