2005-06-10: Grupa Wyszehradzka: należy kontynuować proces ratyfikacji konstytucji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 10 czerwca 2005
Flaga Polska
Flaga Czeskiej Republiki
Flaga Słowacji
Flaga Węgier

"Wszystkie kraje UE powinny wypowiedzieć swoje zdanie na temat Traktatu i kontynuować procedurę ratyfikacji w tempie, które uważają za najbardziej odpowiednie do wewnętrznej sytuacji" – brzmi deklaracja premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, przyjęta na spotkaniu w Kazimierzu Dolnym.

Premierzy Marek Belka, Jirzi Paroubek, Mikulasz Dzurinda oraz Ferenc Gyurcsany uważają, że niezwykle ważne jest zawarcie kompromisu w sprawie budżetu UE na lata 20072013 jeszcze w czerwcu. Według Marka Belki kraje Grupy mają bardzo bliskie priorytety w sferze ram finansowych Unii.

Deklaracja wzywa państwa członkowskie UE, aby "postarały się udowodnić swą odpowiedzialność za Europę, doprowadzając do pozytywnego wyniku negocjacji nad nową perspektywą finansową".

Współpraca z Ukrainą była tematem drugiej z przyjętych deklaracji. Premierzy podkreślili, że europejskie aspiracje Ukrainy muszą znaleźć się "na bardzo wysokim miejscu" w planach Unii Europejskiej. Poparcie państw Grupy Wyszehradzkiej powinno ułatwić wejście Ukrainy do Światowej Organizacji Handlu oraz przyśpieszyć negocjacje UE-Ukraina na temat strefy wolnego handlu. Premierzy Grupy Wyszehradzkiej spotkali się także z Julią Tymoszenko. "W szczególności wspólne wysiłki Grupy Wyszehradzkiej koncentrować się będą na wsparciu rozwoju instytucji współpracy regionalnej oraz wdrażania konkretnych reform. Państwa Grupy Wyszehradzkiej będą działać w kierunku bliższej współpracy między UE i Ukrainą w zakresie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych jak również rozwoju współpracy ekonomicznej" – głosi deklaracja.

Źródło[edytuj | edytuj kod]