2005-06-03: Opinie europejskich polityków o Traktacie Konstytucyjnym

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 3 czerwca 2005

Financial Times podaje, że kilku unijnych komisarzy zaapelowało o zastanowienie się nad wstrzymaniem procesu ratyfikacji konstytucji po francuskim i holenderskim "nie"

Za dwa tygodnie w Brukseli odbędzie się spotkanie na szczycie. Tymczasem europejscy politycy zaczynają zastanawiać się nad sensem przeprowadzania dalszych referendów. Rząd Niemiec uważa, że należy pozostawić "czas na zastanowienie", choć popiera doprowadzenie procesu ratyfikacji do końca.

W Wielkiej Brytanii referendum może być odłożone na czas nieokreślony. Według mediów taką decyzję ogłosi w poniedziałek szef dyplomacji brytyjskiej Jack Straw. Minister spraw zagranicznych Portugalii Diogo Freitas do Amaral powiedział, iż proces ratyfikacyjny "może zostać wstrzymany, aby można go było przemyśleć".

Rząd szwedzki zapowiedział przerwanie procedury ratyfikacji, jeśli Francja lub Holandia zaproponują negocjacje w sprawie poprawek do tekstu konstytucji. Göran Persson stwierdził, że "nie miałoby najmniejszego sensu zajmowanie stanowiska wobec czegoś, co inni już dawno spisali na straty".

Także w Irlandii minister spraw zagranicznych wypowiedział się w sprawie możliwości zatrzymania procesy ratyfikacji.

Zapytani przez Financial Times komisarze uważają, że dalsze plebiscyty w krótkim okresie po francuskim i holenderskim referendum mogą wywołać lawinę głosów "nie". "Mamy przed sobą dwa lata niepewności, jeśli będziemy kontynuować referenda" - stwierdził Guenter Verheugen.

Archiwum[edytuj | edytuj kod]

Źródło[edytuj | edytuj kod]