Przejdź do zawartości

2005-05-30: Francja: Nie dla Traktatu Konstytucyjnego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 30 maja 2005

W przeprowadzonym w niedzielę referendum, Francuzi opowiedzieli się za odrzuceniem Traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy. Według danych przedstawionych przez francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, za jego przyjęciem opowiedziało się 45,32%, przeciw zagłosowało 54,68% obywateli. Frekwencja wyniosła 69,34%. Wynik referendum musi zostać zatwierdzony przez komisję konstytucyjną.

Pierwszy sondaż IPSOS/DELL opublikowany w niedzielę o godzinie 22:00, tuż po zamknięciu ostatnich lokali wyborczych, wskazał na zdecydowane zwycięstwo przeciwników Traktatu Konstytucyjnego, których głosy stanowiły 55% ogółu wyborców biorących udział w referendum. Pozostałe 45% stanowiły głosy zwolenników konstytucji. Dane te nie odbiegają znacząco od wyników oficjalnych.

Wśród przyczyn odrzucenia Traktatu najczęściej wymienia się niechęć Francuzów do rządów premiera Raffarina i prezydenta Chiraca. Niechęć ta spowodowana jest problemami gospodarczymi Francji oraz wysokim stopniem bezrobocia. W Paryżu, gdzie bezrobocie stanowi niewielki problem, aż 66,45% głosujących poparło Traktat Konstytucyjny.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Konstytucji dla Europy
  • Ministère de l'Intérieur
  • IPSOS/DELL
  • TV5