Przejdź do zawartości

2005-05-29: Deklaracja Białowieska na rzecz Białorusi przyjęta

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 29 maja 2005

W czasie międzynarodowej konferencji "Polityka Unii Europejskiej wobec Białorusi; wyzwania dla przyszłości" przyjęto "Deklarację Białowieską", w której zawarte są propozycje działań na rzecz rozwoju demokracji na Białorusi.

Konferencję odbywającą się w Białowieży zorganizowali polscy eurodeputowani z Europejskiej Partii Ludowej - Europejskich Demokratów oraz PO. Uczestniczą w niej między innymi posłowie do Parlamentu Europejskiego z Polski i Litwy oraz przedstawiciele białoruskiej opozycji. Głównymi propozycjami zawartymi w deklaracji jest izolacja wszystkich odpowiedzialnych za represjonowanie białoruskich opozycjonistów a także stworzenie sieci niezależnych stacji radiowych i telewizyjnych nadających z Polski, Litwy i Ukrainy.

Deklaracja zwraca uwagę na konieczność "konsekwentnej realizacji zasady izolowania dyktatorskiej władzy Aleksandra Łukaszenki na arenie międzynarodowej", przy jednoczesnej współpracy z narodem białoruskim.

Wśród innych pomysłów jest także projekt utworzenia Europejskiego Funduszu Demokracji, Deklaracja wzywa także Rosję do "poparcia czynami swych uroczyście składanych deklaracji poprzez cofnięcie oficjalnego uznania autorytarnego reżimu Łukaszenki".

Dokument ma stać się podstawą przyszłej rezolucji Parlamentu Europejskiego.

Źródło[edytuj | edytuj kod]