Przejdź do zawartości

2005-05-28: Rozmowy na temat irańskiego programu nuklearnego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 28 maja 2005

W środę w Genewie odbyło się spotkanie europejskich ministrów spraw zagranicznych z szefem irańskiego programu atomowego. Szef brytyjskiej dyplomacji Jack Straw powiedział, że zakończyło się ono "tymczasowym sukcesem".

W spotkaniu wzięli udział: Hassan Rohani - szef irańskiego programu atomowego, szef dyplomacji Unii Europejskiej Javier Solana oraz ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Europejscy rozmówcy zagrozili, że jeśli Iran nie zgodzi się na kontrolę swego programu atomowego, to będą dążyć do tego, aby problemem zajęła się Rada Bezpieczeństwa ONZ, która może uchwalić sankcje wobec Iranu.

W wyniku rozmów Iran zobowiązał się zawieszenia programu wzbogacania uranu na czas negocjacji. Hasan Rohani uważa, że porozumienie jest bliskie, a "Europejczycy wreszcie zobowiązali się, że przedstawią nam konkretne warunki współpracy".

Być może w związku z genewskimi rozmowami Amerykanie niespodziewanie uchylili swe weto wobec startu negocjacji w sprawie przyjęcia Iranu do WTO.

Źródła[edytuj | edytuj kod]