2005-05-22: Tusk: Danuta Waniek powinna stanąć przed Trybunałem Stanu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 22 maja 2005

Donald Tusk zapowiedział, że będzie dążyć do postawienia przed Trybunałem Stanu Danuty Waniek, przewodniczącej KRRiT.

Podczas konferencji prasowej Tusk powiedział: "Danuta Waniek udowodniła, że interes SLD, interes partyjny w mediach jest dla niej ważniejszy niż oczywiste przepisy konstytucji i ustawy o KRRiT. Dopuściła się złamania prawa. Nie można jej na to dłużej pozwalać" Platforma Obywatelska zamierza zwrócić się do Prawa i Sprawiedliwości, a także do innych klubów opozycyjnych o poparcie wniosku. "Liczę na głosy tych wszystkich posłów, którzy nie będą mieli czelności powiedzieć, prosto w oczy każdemu, że nic się nie stało. Jak znam życie, to dotyczy to posłów opozycji" - zaznaczył Tusk.

Powodem decyzji PO jest piątkowa uchwała Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o wygaśnięciu mandatu Marka Ostrowskiego - członka Rady Nadzorczej TVP, z dniem 15 września, w którym objął funkcję wicedyrektora TVP3. Jednocześnie pełnił funkcję w Radzie Nadzorczej TVP biorąc między innymi. udział w głosowaniu nad zawieszeniem wiceprezesa do spraw programowych TVP Ryszarda Pacławskiego. Po dwóch tygodniach Ostrowski zrezygnował z funkcji wicedyrektora, pozostał natomiast szefem rady.

Jeden z członków KRRiT, Lech Jaworski, wstrzymał się od głosu, wydając wcześniej oświadczenie, że decyzja KRRiT została podjęta bez żadnej podstawy prawnej. Andrzej Zieliński głosował przeciw.

Uchwała pozwala na wybór nowego członka Rady Nadzorczej TVP. Natomiast decyzje, które podejmował Ostrowski w TVP, można będzie uznać za nieważne. Mogłoby to doprowadzić do przywrócenia do pracy w TVP Ryszarda Pacławskiego, wiceprezesa ds. programowych, zawieszonego podczas głosowania z udziałem Ostrowskiego.

Źródła[edytuj | edytuj kod]