Przejdź do zawartości

2005-05-22: Eurowizja 2005 zakończona

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 22 maja 2005

Wczorajszego wieczoru zakończył się jubileuszowy, 50. konkurs piosenki Eurowizji. W tym roku konkurs odbył się w Kijowie, dzięki zwycięstwie w zeszłym roku reprezentantki Ukrainy Rusłany.

Pierwsze miejsce zajęła Greczynka Helena Paparizou z piosenką "My Number One" (Mój numer jeden) z 230 punktami, drugie miejsce zajęła piosenka z Malty (192 punkty), a trzecie z Rumunii (158 punktów).

W tym roku zadebiutowali reprezentanci Bułgarii i Mołdawii. Ta druga dostała się do finału i zajęła w nim 6 miejsce.

Polskim widzom najbardziej spodobała się ukraińska piosenka Razom nas Bahato w wykonaniu zespołu Greenjolly. Utwór ten towarzyszył pomarańczowej rewolucji w 2004 roku. Dzięki dzikiej karcie dostał się do ukraińskiego finału, a potem w nim zwyciężył. Aby uniknąć kontrowersji związanych z politycznym przesłaniem, słowa piosenki zostały zmienione.

Głosowanie odbyło się za pomocą SMS-ów i systemu audiotele. Relację wyników w języku polskim przeprowadził Maciej Orłoś.

We czwartek odbył się półfinał, w którym występowali reprezentanci Polski Ivan i Delfin. Ich piosenka "Czarna dziewczyna" zajęła 11. miejsce (na 25) zdobywając 81 punktów. Aby awansować do finału zabrakło im 5 punktów. Następny konkurs Eurowizji odbędzie się w 2006 roku w Atenach.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]