2005-05-20: O konstytucji UE w czasie szczytu Trójkąta Weimarskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 20 maja 2005

Podczas dzisiejszego spotkania w ramach Trójkąta Weimarskiego, przywódcy Francji, Niemiec i Polski zaapelowali do Francuzów o poparcie dla projektu konstytucji Unii Europejskiej.

Jacques Chirac, Gerhard Schroeder i Aleksander Kwaśniewski wspólnie poparli konstytucje jako szansę dla skonsolidowania Unii Europejskiej.

Prezydent Francji podkreślał głównie idee demokracji, wolności i bezpieczeństwa, które zapewnić ma nowy projekt. Aleksander Kwaśniewski nazwał konstytucję "francuskim dzieckiem" i dodał, iż traktat ten tworzy "istotne ramy dla Europy XXI wieku". Kanclerz Niemiec natomiast podkreślał siłę zintegrowanej Europy oraz odniósł się do traktatu jako bazy dla całego kontynentu.

Chirac i Schroeder wspólnie stwierdzili, iż w razie nie przyjęcia projektu konstytucji przez Francuzów 29 maja, niemożliwe stanie się ponowne jej negocjowanie.

Podczas dzisiejszego spotkania przywódcy państw zgodzili się co do szybkiego porozumienia w sprawach fiskalnych na lata 2007-2013 oraz weryfikacji brytyjskich wpłat do budżetu UE.

Źródło[edytuj]