Przejdź do zawartości

2005-05-19: Białoruś: Polski dyplomata na cenzurowanym

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 19 maja 2005

Szykuje się poważny konflikt dyplomatyczny między Białorusią a Polską. Kilka dni temu z terytorium naszego wschodniego sąsiada wydalony został radca polskiej ambasady, Marek Bućko. Wczoraj białoruska telewizja wyemitowała reportaż, w którym Bućce zarzuca się m.in. gromadzenie środków zagranicznych sponsorów w celu przekupienia wyborców biorących udział w głosowaniu nad zmianą kierownictwa Związku Polaków na Białorusi.

Materiał państwowej telewizji nie informuje o szczegółach sprawy. Pokazuje też niekompletne zdjęcia, prezentujące rzekomo moment przekupowania członków Związku.

Tymczasem sprawa Białorusi trafiła dzisiaj pod obrady Sejmu. Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych, Andrzeja Załuckiego, białoruskie władze eliminują z życia publicznego instytucje, które chcą zachować niezawisłość.

Cała sprawa zaczęła się w momencie, gdy białoruskie władze nie uznały ostatniego zjazdu tamtejszego Związków Polaków, który głosował nad wyborem nowego kierownictwa. Kilka dni później Bućko został uznany za persona non grata na terenie Białorusi. W odpowiedzi władze polskie uznały, że radca białoruskiej ambasady w Warszawie jest osobą niepożądaną na terytorium naszego kraju.

Źródło

[edytuj | edytuj kod]