2005-05-18: Lublin: Narkotyki - od ciekawości do uzależnienia

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 18 maja 2005

„Narkotyki – od ciekawości do uzależnienia”. Taki tytuł miała konferencja, która odbyła się 17 maja w Politechnice Lubelskiej. Wykłady prowadzili specjaliści, którzy na co dzień zajmują się problemem uzależnienia od narkotyków. Wśród nich był Monika Zięzio z Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Uzależnionym „Agape”, która wyjaśniła nam, czym zajmuje się organizacja: "Przede wszystkim zajmujemy się prowadzeniem punktów konsulatacyjno-informacyjnych dla uzależnionych i ich rodzin". "W takim punkcie osoba uzależniona może otrzymać m.in. pomoc psychologiczną, terapeutyczną i prawną" - dodaje Zięzio.

Droga do uzależnienia jest bardzo prosta. Jak mówi Monika Zięzio, takim początkiem jest pierwszy kontakt z substancją psychoaktywną. Każda osoba, która raz w życiu spróbowała narkotyków, jest osobą predysponowaną do uzależnienia. Ważna są także inne czynniki, które działają w tym momencie - zarówno osobowość człowieka i jego otoczenie, jak i sama substancja, której spróbowała.

W spotkaniu wziął także udział Sławomir Bliźniuk z Sekcji Prewencji Komendy Miejskiej Policji. Jego zdaniem problem narkomanii pojawia się w różnych środowiskach. Jest też obecny wśród młodzieży akademickiej. "Rejon Miasteczka Akademickiego jest przez nas szczególnie monitorowany w tym zakresie" - mówi Bliźniuk. Dzieje się tak od września ubiegłego roku, kiedy komendant wojewódzki policji zawarł umowy z rektorami wszystkich lubelskich uczelni.

Podpisane z rektorami umowy ułatwiają policji interwencje związane z handlem narkotykami. To jednak tylko sposób na zwalczanie narkomanii. Policja ma jednak także specjalne programy minimalizujące zagrożenie narkomanią.

"Sekcja Prewencji Komendy Miejskiej Policji prowadzi program Wolność o charakterze edukacyjno-profilaktycznym" - mówi Bliźniuk. Część edukacyjna przygotowana jest dla uczniów szkół podstawowych, profilaktyczna - dla uczniów gimnazjów i szkół średnich.

Na spotkaniach z młodzieżą policjanci zapoznają się z problemem narkomanii w danej szkole. Są też pośrednikami pomiędzy osobami uzależnionymi i ośrodkami terapeutycznymi.

Konferencję na Politechnice zakończył pokaz Muay-Thai – wschodniej sztuki walki, która zdaniem jej entuzjastów może być dobrą alternatywą wobec narkotyków.

Źródło[edytuj | edytuj kod]