2005-05-18: Lublin: Lekcja w trolejbusie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 18 maja 2005

Nietypową lekcję zaproponowało dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 43 lubelskie MPK. Zajęcia poświęcone były zasadom bezpiecznego korzystania ze środków komunikacji miejskiej. Jak się okazało dzieci wiedzą już doskonale, jak się należy zachować w autobusie. Ich zdaniem każdy pasażer powinien skasować bilet, być grzecznym, zachowywać się kulturalnie. "Nie powinien też śmiecić, mazać flamastrami i palić papierosów" - dodają dzieci.

Jak mówi dyrektor MPK, Grzegorz Jasiński, to nie ostatnie tego typu zajęcia. "Chcemy zacząć serie lekcji edukacyjne dotyczące zachowania się w autobusie, związane z biletem, ustępowaniem miejsca starszym, kulturalnym zachowaniem po to, by dzieci od małego uczyły się z jednej strony obowiązku zapłacenia za usługę, a z drugiej żeby się uczyły współżycia między ludźmi" - mówi Jasiński.

Nietypowe lekcje prowadzone są w ZIUTKU – zabytkowym trolejbusie, który kiedyś jeździł po ulicach Lublina. Dlaczego właśnie w jego wnętrzu? Bo, jak mówi Jasiński, ZIUTEK jest takim trolejbusem, który jest inny niż wszystkie. "Myślę, że mało atrakcyjne byłyby zajęcia w zwykłym trolejbusie kursującym na liniach miejskich" - dodaje.

Dzieci mogły także poznać historię Lublina. O najciekawszych zabytki znajdujących się na trasie przejazdu ZIUTKA opowiadał miejski przewodnik.

Źródło[edytuj | edytuj kod]