2005-05-17: Zagraniczne media o szczycie Rady Europy w Warszawie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 17 maja 2005

Niemcy[edytuj | edytuj kod]

Niemiecka "Frankfurter Allgemeine Zeitung" wskazuje, że najważniejszym tematem jest określenie na nowo relacji Rady Europy wobec Unii Europejskiej i OBWE. Natomiast "Sueddeutsche Zeitung" podkreśla znaczenie apelu prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, skierowanego do państw zachodnich o energiczne wsparcie reform w Europie Wschodniej. Kwaśniewski wskazał na sukcesy w Gruzji i Ukrainie, gdzie w sposób pokojowy nastąpiła wymiana władzy.

Rosja[edytuj | edytuj kod]

Rosyjskie media ("Rossijskaja Gazieta", "Gazieta") odnotowują, że po raz pierwszy prezydent Władimir Putin opuścił szczyt Rady Europy. Zdaniem "Kommiersanta", "Rosja z coraz większym trudem znajduje wspólny język z Radą Europy, która za swoje główne zadanie uznała obronę zasad demokracji". Rosyjskie media piszą także o tym, że do Warszawy przybyli liderzy "nowych demokracji", którzy chcieli wyrazić podziękowanie za wsparcie i zrozumienie ze strony państw europejskich.

Ukraina[edytuj | edytuj kod]

Ukraińskie media rozpisują się przede wszystkim o zdrowiu Wiktora Juszczenki, który wziął co prawda udział w posiedzeniu plenarnym oraz podziękował Radzie Europy za wsparcie sił demokratycznych na Ukrainie podczas wyborów prezydenckich, jednakże niespodziewanie skrócił swoja wizytę w Polsce.

Źródło[edytuj | edytuj kod]