Przejdź do zawartości

2005-05-14: Amerykańskie bazy wojskowe w Bułgarii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 14 maja 2005

Bułgarski minister obrony narodowej Nikołaj Svinarow, poinformował, że w Bułgarii powstaną trzy amerykańskie bazy wojskowe. Zostaną one ulokowane w małych miasteczkach na wschodzie kraju. Mają one być posterunkami dla oddziałów armii amerykańskiej, które mają działać na wypadek konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie.

W przyszłym tygodniu amerykańska delegacja wojskowa przyleci na negocjacje, w których ostatecznie zostanie ustalone, które bazy wybrali Amerykanie oraz jakie będą warunki ich wynajmowania. Bułgaria prowadzi negocjacje z USA od dwóch lat. Do końca roku parlament powinien zadecydować o rozmieszczeniu amerykańskich baz.

Według lokalnych informacji, Bułgaria oferuje dwa lądowiska w Graf Ignatievo i Bezmerze, strzelnicę w Novo Selo, bazę marynarki wojennej w Atii, lotnisko cywilne w Sarafovo oraz kilka innych, pomnijeszych miejsc do przechowywania wyposażenia.

Bułgaria wraz z sąsiadującą Ruminią, które w tamtym roku wstąpiły do NATO, stanowią ważny punkt przerzutowy dla wojska Stanów Zjednoczonych. Jak podaje Reuters, w ciągu najbliższych 10 lat w tamte tereny zostanie przetransportowanych 70 000 żołnierzy.

Dodatkową korzyścią ma być dotacja od USA w celu modernizacji wojska Bułgarii, w wysokości 59 milionów Euro.

Źródła[edytuj | edytuj kod]