2005-05-13: Proces beatyfikacyjny papieża Jana Pawła II rozpoczęty

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 13 maja 2005
Jan Paweł II

13 maja 2005 r., w godzinach przedpołudniowych papież Benedykt XVI oznajmił, iż proces beatyfikacyjny zmarłego przed miesiącem Jana Pawła II powinien zostać jak najszybciej rozpoczęty. Uchylił jednocześnie wymagany nakaz czekania przez pięć lat od śmierci kandydata - Jan Paweł II postąpił podobnie z Matką Teresą, której proces beatyfikacyjny rozpoczął się rok po jej śmierci, w 1997 roku. Jej proces beatyfikacyjny został zakończony po czterech latach, w 2003.

Benedykt XVI ogłosił tą decyzję w łacinie podczas spotkania z rzymskim klerem w bazylice świętego Jana na Lateranie. Po odczytaniu oświadczenia, wszyscy zebrani w bazylice wstali i zaczęli bić brawa. Przedtem mianował on arcybiskupa Levadę na swoje stare stanowisko prefekta watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Po południu Episkopat Polski wydał oświadczenie, w którym możemy przeczytać o symbolice dzisiejszego dnia. 13. maja 1917 roku miały miejsce słynne Objawienia Fatimskie, a 13. maja 1981 roku dokonano zamachu na Jana Pawła II. Oba wydarzenia miały miejsce o godzinie 17:17. Jak powiedział ksiądz Józef Kloch dla Informacyjnej Agencji Radiowej, Benedykt XVI wybrał wręcz ten dzień, 24. rocznicę zamachu, by powiedzieć: możemy rozpocząć beatyfikację.

Jak także dziś się dowiedzieliśmy, wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej, Camillo Ruini, wystąpił z wnioskiem o beatyfikację Jana Pawła II ponad dwa tygodnie temu, 28. kwietnia. To właśnie on jest także odpowiedzialny za proces beatyfikacyjny, który będzie się odbywał w Watykanie (gdzie papież zmarł) oraz w Krakowie, gdzie został wyświęcony na kapłana oraz biskupa.

Beatyfikacja papieża Jana Pawła II jest pierwszym krokiem do jego kanonizacji, czyli uznania go za świętego w kościele katolickim. Aby uznać osobę za beatyfikowaną, należy udowodnić jeden cud, który miał miejsce po jej śmierci - aby uznać ją świętą, potrzebny jest kolejny udowodniony cud.

Już po śmierci papieża, głównie w czasie jego pogrzebu, tłumy zgromadzone na placu świętego Piotra skandowały Święty, święty! i Święty natychmiast!. Jak powiedział Peter Gumpel, przewodniczący procesowi beatyfikacyjnemu papieża Piusa XII, najpierw należy zebrać dokumenty i pisma zmarłego papieża, przesłuchać świadków, którzy z nim rozmawiali, a historycy, teologowie, biskupi i kardynałowie będą musieli wydać swój werdykt co do uznania Jana Pawła II za błogosławionego.

Różnica między osobą beatyfikowaną a świętą nie polega na jej wielkości. Uznając osobę za beatyfikowaną Kościół potwierdza to, że jest ona już w niebie i wierni mogą jej oddawać hołd i honor. Jedyna różnica występuje wyłącznie w tym, gdzie oddawana jest cześć błogosławionemu i świętemu. Beatyfikowana osoba jest czczona lokalnie (papież Jan Paweł II mógłby być zatem po beatyfikacji czczony głównie w Polsce i w Watykanie), jeśli jednak jej cześć się rozrasta, a heroiczność jej cnót potwierdzona jest przez kolejny cud osoba zostaje uznana za świętą. Święty zostaje wpisany do ksiąg świętych na całym świecie i jest czczony w całym Kościele Powszechnym. Proces beatyfikacyjny może trwać od kilku lat (nawet jednego roku), aż do kilkunastu lat. Obserwatorzy przepowiadają, że pomimo reakcji wiernych z całego świata, beatyfikacja Jana Pawła II będzie się przeciągać jeszcze przez lata. Niektórzy kardynałowie sądzą jednak inaczej, mówiąc, że proces beatyfikacyjny mógłby się zakończyć nawet za rok.

Źródła[edytuj | edytuj kod]