Przejdź do zawartości

2005-05-13: Łotwa żąda odszkodowania za radziecką okupację

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 13 maja 2005
Flaga Łotwy

Parlament łotewski większością głosów (za 70, przeciw 23) przyjął deklarację, w której żąda od Rosji uznania prawie półwiecznej okupacji ich kraju i poniesienia w związku z tym prawnych, moralnych i finansowych konsekwencji.

Łotysze na razie obliczają kwotę odszkodowania ale już teraz wiadomo, że będzie ona oscylowała w granicy 60 – 100 mld dolarów. Parlament łotewski w deklaracji zażądał również zwrotu archiwów ich państwa oraz ujawnienia rosyjskich - w celu ustalenia pełni szkód i krzywd. Parlamentarzyści domagają się również repatriacji, czyli przyjęcia do Rosji byłych oficerów armii radzieckiej i byłych agentów KGB, którzy pozostali na terenie Łotwy.

Deklaracja budzi kontrowersje wśród samych Łotyszy. Przeciwnicy uważają, że nie należy drażnić Rosji i trzeba utrzymywać z nią przyjazne kontakty, zwłaszcza w perspektywie stosunków gospodarczych. Twierdzą, że deklaracje potępiające komunizm były już przyjęte na początku lat 90. i nie ma sensu wydawać podobnych. Z drugiej strony, dokument roszczeniowy żądający odszkodowania był przygotowywany od początku uzyskania niepodległości przez Łotwę, ale zawsze obawiano się reakcji Rosji. Dopiero obchody 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej oraz reakcja państw zachodnich i USA, potępiających politykę ZSRR a także jawne mówienie o okupacji państw bałtyckich, ośmieliło Łotyszy.

Rosja na razie nie zareagowała na deklarację.

Źródło

[edytuj | edytuj kod]