2005-05-11: Sprawa o. Hejmo: IPN ujawni nazwiska agentów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 11 maja 2005

Szef pionu badawczo-naukowego IPN, Paweł Machniewicz, poinformował że Instytut poda nazwiska agentów i oficerów związanych z ojcem Hejmo i środowiskiem donoszącym na Jana Pawła II.

Machniewicz dodał że informacje powinny pojawić się w obiecywanym majowym terminie i prawdopodobnie zostaną zamieszczone na stronach internetowych IPN.

Po ujawnieniu informacji pod koniec kwietnia przez Leona Kieresa o tym, że ojciec Konrad Hejmo współpracował z organami bezpieczeństwa, nie cichną komentarze i spory w tej sprawie.

Episkopat Polski zawiesił ojca Hejmo w funkcji dyrektora Domu Pielgrzyma w Rzymie. Jednocześnie zapowiedział powołanie dwóch komisji do zbadania zarzutów wobec o. Hejmo.

Sam duchowny nie przyznaje się do zarzutu współpracy. Potwierdza jedynie że w latach 80. kontaktował się z obywatelem niemieckim który nagrywał ich rozmowy na magnetofonie. Jednak ojciec Hejmo nie chce ujawnić jego danych gdyż dawno już nie żyje i nie chce sprawiać przykrości jego rodzinie.

Tymczasem PAP dotarł do informacji według których ojciec Hejmo świadomie współpracował z IV departamentem MSW a następnie z wywiadem PRL który zwerbował go w Rzymie podając się za wywiad zachodnioniemiecki.

Źródła[edytuj | edytuj kod]