2005-05-11: Komisja ds. PKN Orlen: Celiński żąda przeprosin

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 11 maja 2005

Poseł Andrzej Celiński (SdPL), który na wniosek posła Andrzeja Grzesika z Samoobrony został wykluczony z obrad komisji, żąda oficjalnych przeprosin. Celiński uważa że powinno dojść do oficjalnego przesłuchania na forum komisji Danuty Gaszewskiej. To właśnie po jej rewelacjach poseł został wykluczony z zadawania pytań i nie mógł uczestniczyć w przesłuchiwaniu Gaszewskiej.

Celiński uważa całą sytuacją za haniebną, która jest wykorzystywana w grze politycznej przez skrajną prawicę, w tym i Platformę Obywatelska. Zapowiedział że jeśli powyższe warunki nie zostaną spełnione, zrezygnuje z udziału w komisji.

Danuta Gaszewska oświadczyła że toruńska firma Elan, w której Radzie Nadzorczej zasiadał Celiński, pełniła ważną funkcję w układzie mafii paliwowej. Poseł Grzesik uznał że jest to wystarczający powód żeby wykluczyć swojego oponenta politycznego. Tym samym, jak mówi Celiński, nie miał on szans "obnażyć kłamstwa pani Gaszewskiej”.

Celiński dodał że decyzję o pozostaniu lub odejściu z komisji podejmie z władzami klubu. Szef SdPL, Marek Borowski, uznał że wykluczenie posła z zadawania pytań było nieuzasadnione i skandaliczne. Decyzja o uczestniczeniu SdPL w działalności komisji zostanie podjęta w przyszłym tygodniu.

Źródło[edytuj | edytuj kod]