2005-05-11: Komisja ds. Orlenu: zeznania byłego prezesa Petrochemii Płock

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 11 maja 2005

Sejmowa komisja śledcza ds. PKN Orlen rozpoczęła przesłuchanie Konrada Jaskóły, byłego prezesa Petrochemii Płock.

W 1997 roku, gdy Jaskóła był prezesem, Petrochemia podpisała pierwszy kontrakt na dostawy ropy naftowej z firmą J&S. Spółka ta stała się później głównym dostawcą, wypierając z tej funkcji państwową firmę CIECH.

Konrad Jaskóła przed komisją śledczą złożył oświadczenie, w którym przedstawił zmiany jakie przeprowadził w latach 1992-99, kierując zakładem. Przypomniał, że to CIECH jako obowiązkowy pośrednik przy zakupach ropy zabierał całą marżę, a Petrochemia nie miała wpływu ani na cenę ani na rytmiczność dostaw ropy. Powiedział, że po niepowodzeniu rozmów z CIECH-em o powołaniu wspólnej spólki dostarczającej ropę do Płocka, Petrochemia zdecydowała się na dostawy spotowe i roczne od wielu różnych dostawców; było ich kilkudziesięciu.

Na posiedzeniu nie pojawił się poseł Andrzej Celiński. Wczoraj został wykluczony z przesłuchania Danuty Gaszewskiej, gdyż jego nazwisko pojawiło się w jej zeznaniach. Celiński zapowiedział rezygnację z prac komisji, przy czym ostateczną decyzję uzależnił od stanowiska swojej partii - Socjaldemokracji Polskiej.

Źródło[edytuj | edytuj kod]