2005-05-11: Irak: Polscy żołnierze ujęli 29 terrorystów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 11 maja 2005

Polscy żołnierze wraz z irackimi kolegami ujęli 29 terrorystów podejrzanych o ataki w ostatnich miesiącach, w tym kwietniowy na więzienie Abu Grhaib pod Bagdadem. Są oni również prawdopodobnie powiązani z najgroźniejszym terrorystą działającym w Iraku, Jordańczykiem Abu Musabem Al-Zarkawim.

Terroryści zostali ujęci w szerszej akcji o kryptonimie "pajęczyna". Przy zatrzymanych znaleziono duże ilości broni, amunicji i ładunków wybuchowych. Oprócz broni znaleziono materiały propagandowe, między innymi kasety z egzekucjami zakładników, które były wysyłane do arabskich telewizji al Dżazira i al Arabija, maczety i noże którymi mordowano ofiary i czarne stroje w które przebierali się egzekutorzy.

Generał Waldemar Skrzypczak, dowódca dywizji wielonarodowej, zapowiedział że podobne akcje zostaną przeprowadzone na północy i południu polskiej strefy.

Co ciekawe, chociaż cała akcja była zakrojona na szeroką skalę to, jak przyznał sam generał, 29-osobowa grupa terrorystów została schwytana przypadkiem podczas przemarszu wojska. Po krótkiej wymianie ognia, wobec liczebnej przewagi żołnierzy terroryści poddali się.

Źródło[edytuj | edytuj kod]