2005-05-11: Afganistan: Kobieta ukamieniowana za cudzołóstwo

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 11 maja 2005

"Dyskryminacja kobiet będzie miała nadal tragiczne konsekwencje, jeżeli rząd nie podejmie konkretnych kroków by z nią skończyć" - oświadczyła Amnesty International po tym, jak 29-letnia pAfganka oskarżona o cudzołóstwo została zabita przez ukamienowanie.

Morderstwo, którego dopuszczono się w zeszłym tygodniu, jak się przypuszcza, jest pierwszym incydentem w którym kobieta została stracona za cudzołóstwo od czasu obalenia reżimu Talibów pod koniec 2001 roku. Według relacji naocznych świadków, 29-letnia kobieta o imieniu Amina została siłą zabrana z domu rodziców położonego w dzielnicy Urgu, w prowincji Badakhan przez swojego męża i miejscowych urzędników. Następnie została publicznie ukamienowana. Mężczyzna oskarżony o popełnienie z nią cudzołóstwa podobno został uwolniony po tym jak wymierzono mu karę w postaci stu batów.

Zgodnie z doniesieniami Amina została skazana na śmierć przez lokalny sąd, egzekucję wykonano w ciągu około 48 godzin.

"Przypadek Aminy dowodzi, że afgański rząd poniósł porażkę w zakresie wymiaru sprawiedliwości, zwłaszcza wobec kobiet” - oświadczyła Amnesty International. "Praktyki religijne oraz związane z tradycją nie mogą być używane jako usprawiedliwienie łamania fundamentalnych praw kobiet. Afgański rząd jest zobowiązany do ochrony kobiet przed przemocą, zarówno ze strony państwa jak i osób prywatnych i grup.

Amnesty International z zadowoleniem przyjęła obietnicę rządu afgańskiego, który zobowiązał się do zbadania nielegalnej egzekucji Aminy i do ukarania odpowiedzialnych za ten czyn.

Źródło[edytuj | edytuj kod]