2005-05-09: Lublin: Zjazd Rady Gmin i Regionów Europy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 9 maja 2005

Do Lublina przyjechali członkowie władz lokalnych z całego kontynentu. W mieście odbywa się zjazd Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR). Jak mówi prezydent Lublina, Andrzej Pruszkowski, uczestnicy spotkania dyskutują głównie nad problemami dotyczącymi usług publicznych i transportu zbiorowego w europejskich miastach.

Podczas spotkania burmistrzowie i prezydenci dyskutowali m.in. o konstytucji europejskiej. "Europa stoi przed bardzo ważnymi decyzjami, które musi podjąć w najbliższych latach" - twierdzi przewodniczący CEMR, Michael Häupl. Zdaniem Häupla najważniejszą zmianą jest właśnie konstytucja europejska. "Ten projekt konstytucji zadowala nas jako regiony, gminy, jako samorządy lokalne" - dodaje przewodniczący.

Zdaniem wiceprzewodniczącego CEMR, Wima Deetmana, rozszerzenie Unii Europejskiej postawiło przedstawicielom samorządów lokalnych poważne wyzwania. "Ideałem Unii Europejskiej jest unia demokratyczna, ale także unia mieszkańców, a nie unia polityków, ministrów i przedstawicieli przemysłu. Władze lokalne są blisko mieszkańców i to dzięki temu można osiągnąć wiele w realizowaniu celów Unii" - twierdzi Deetman.

Spotkanie burmistrzów i prezydentów europejskich miast to duża promocja dla Lublina. Ratusz od kilku lat zabiegał o zorganizowanie tego zjazdu.

Źródło[edytuj]