Przejdź do zawartości

2005-05-07: 169. derby Krakowa: Cracovia na tarczy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 7 maja 2005

W rozegranych wczoraj 169. piłkarskich derbach Krakowa pomiędzy Cracovią a Wisłą Kraków, podopieczni Wojciecha Stawowego przegrali na własnym stadionie 1:0. Zwycięskiego gola dla Białej Gwiazdy strzelił w 22 minucie spotkania lider klasyfikacji strzelców Ekstraklasy - Tomasz Frankowski. Przelobował on po podaniu Sobolewskiego bramkarza Cracovii, Macieja Cabaja.

Przebieg meczu[edytuj | edytuj kod]

Pomimo, iż padł tylko jeden gol, sytuacje do zmiany wyniku miały obydwie drużyny. W początkowej fazie meczu okazje strzeleckie mieli Tomasz Moskała i Krzysztof Przytuła. Zepchnięci do obrony wiślacy musięli polegać na swoim bramkarzu - Radosławiu Majdanie. Dopiero po kwadransie gry, pierwsza groźna sytuacja zaistniała pod polem bramkowym "Pasów". Maciej Zieńczuk oddał silny strzał na bramkę, pod poprzeczkę, ale został on wybroniony przez bramkarza.

W 22 minucie meczu po kontrataku piłkarzy Wisły, Tomasz Frankowski zdobył jedyną bramkę w tym meczu. Wykorzystał on podanie Macieja Żurawskiego i Radosława Sobolewskiego i technicznym strzałem posłał piłkę do bramki rywali. W pierwszej połowie "Franek" miał jeszcze dwie dogodne sytuacje, ale ich nie wykorzystał.

Po przerwie mecz stał się mniej atrakcyjny, brakowało ciekawych sytuacji, gra po obu stronach stała się bardziej nerwowa. W 77 minucie na polu karnym po starciu z Cabajem upadł Mauro Cantoro, ale sędzia nie zdecydował się na podyktowanie rzutu karnego. Od 83 minuty Wisła, po zejściu z boiska Sobolewskiego grała w osłabieniu. Pomimo tego, Cracovia nie potrafiła wykorzystać tej przewagi na swoją korzysć.

Niespokojni kibice[edytuj | edytuj kod]

Kibice, którzy niedawno dokonywali aktów pojednania po śmierci papieża Jana Pawła II, znowu zaczęli psuć atmosferę meczu. Kibice gospodarzy wywiesili na trybunach szaliki Wisły i podpalili je. Był to odwet za podobną sytuację z rundy jesiennej. Na dodatek obydwie strony zaczęły się obrzucać wyzwiskami. Po pierwszym gwizdku sędziego, ochroniarze byli zmuszeni oddać kilkanaście strzałów z broni gładkolufowej w celu uspokojenia sytuacji, która ulegałą pogorszeniu.

Statystyki i rekordy[edytuj | edytuj kod]

169. derby Wisły i Cracovii zakończyły się 74 zwycięstwem Wisły. W pozostałych meczach, 58 razy górą była Cracovia, a 36 razy odnotowano remis. Ta wygrana jest także 37 meczem Wisły z rzędu bez porażki. Podobną liczbą może poszczycić się jedynie Widzew Łódź.

Biała Gwiazda powiększyła swoją przewagę nad Groclinem do 15 punktów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Gazeta.pl
  • Interia.pl
  • Onet.pl
  • Relacja na żywo w Radiu Kraków