2005-05-05: Nowa matura - ponad 300 tysięcy maturzystów zdaje egzamin z języka polskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 5 maja 2005
Nauka
N icon science.png

317 tys. uczniów z całej Polski o godzinie 9 zasiadło w szkolnych ławkach aby napisać jeden z największych egzaminów w obecnym systemie szkolnictwa, pisemną maturę z języka polskiego.

Uczniowie dostają arkusz z pytaniami na zrozumienie tekstu oraz tematy dwóch rozprawek do napisania, z czego trzeba napisać jedną. Teksty źródłowe do rozprawek i fragmenty utworów zostaną podane na arkuszach. Egzamin trwa 170 minut. Aby zdać maturę i otrzymać świadectwo ukończenia liceum trzeba zdobyć 30 procent punktów. Chętni mogą spróbować także napisać egzamin maturalny na poziomie rozszerzonym, co może im pomóc przy przyjęciu na specyficzne kierunki na studiach, gdzie znajomość języka polskiego jest obowiązkowa. Egzamin na poziomie rozszerzonym rozpocznie się o 12:35 i potrwa 130 minut. W tym czasie maturzyści muszą napisać rozprawkę na jeden z dwóch podanych tematów.

W tym roku zakazano uczniom przynosić na maturę jakiekolwiek maskotki i inne akcesoria, przy których komisja mogłaby obawiać się o możliwość ewentualnego ściągania przez ucznia. W salach egzaminacyjnych znajdują się słowniki poprawnej polszczyzny i słowniki ortograficzne - aby z nich korzystać, uczeń musi podejść do wyznaczonego stolika i tam skorzystać ze słownika. Gdy chce on opuścić salę i udać się do łazienki, musi z nim iść jeden z nauczycieli lub dyrektor szkoły, aby obserwować go i pilnować przed ściąganiem.

Gdyby okazało się, że przed maturą doszło do przecieku, cała Polska będzie musiała powtarzać ten egzamin, ponieważ wszystkie szkoły otrzymały te same arkusze z pytania w nocy, na kilka godzin przed dziewiątą.

Egzaminy pisemne potrwają do 31 maja. Jutro uczniowie zdają język angielski, a w poniedziałek - matematykę. Do 30 czerwca uczniowie otrzymają świadectwa dojrzałości.

Źródła[edytuj]

  • Polska Agencja Prasowa
  • Informacyjna Agencja Radiowa