2005-04-27: Gdańsk: W Porcie Północnym w Gdańsku powstaje nowoczesny terminal kontenerowy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 27 kwietnia 2005

W Porcie Północnym w Gdańsku rusza budowa największego, najnowocześniejszego głębokowodnego terminalu kontenerowego o docelowej zdolności przeładunkowej 1 mln TEU. Zlokalizowany on będzie w Porcie Północnym na sztucznie usypanym i wzmocnionym pirsie wchodzącym w akwen Zatoki Gdańskiej. Obecnie trwają prace porządkowe, właściwe prace budowlane mają rozpocząć się w maju 2005 i zakończyć się z końcem 2006. Pierwszy kontenerowiec ma być obsłużony w czerwcu 2006 roku. Głównym wykonawcą tej inwestycji jest firma Hochtief.

Terminal będzie zarządzany przez brytyjskie konsorcjum Deepwater Container Terminal (DCT), która wydzierżawiła teren Portu Gdańskiego na okres 30 lat z opcją przedłużenia na następny okres.

DCT powstanie na sztucznie usypanym pirsie (z wykorzystaniem urobku z prac pogłębiarskich - refulatu) o długości 840 m i szerokości 640 m, jego powierzchnia wyniesie 32 ha. Stworzone będą dwa stanowiska dla kontenerowców. Jedno o długości 385 m i głębokości przy nabrzeżu 16,5 m oraz drugie o długości 265 m i głębokości 13,5 m. Zostanie wybudowane dodatkowe stanowisko z rampą do obsługi statków ro-ro o zdolności przeładunkowej 160 tys. TEU. Wybudowana zostanie również infrastruktura kolejowa (czterotorowa bocznica kolejowa) oraz drogowa (plac manewrowy i węzeł drogowy). Inwestycja została podzielona na II fazy. Zakładana zdolność przeładunkowa w I fazie ma wynieść 500 tys. TEU.

Oprócz budowy terminala kontenerowego, powstanie obok Centrum Logistyczno - Dystrybucyjne na powierzchni 140 ha.


Źródło[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa pomorskiego
Wikinews
Pomorskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie pomorskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Gdańska, Gdyni, Słupska, Tczewa, Starogardu Gd. lub Wejherowa
pozostałych miejscowości