2005-04-24: Przywódca Chin: Konflikt japońsko-chiński może doporowadzić do destabilizacji w regionie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 24 kwietnia 2005

Chiński przywódca, Hu Jintao ostrzegł, że dyskuja na temat japońskiej agresji z czasów II wojny światowej może wpłynąć na stabilizację i rozwój Azji. Wezwał też Japonię, by za japońskimi przeprosinami szły też konkretne działania.

Hu Jintao w sobotę wieczorem rozmawiał z japońskim premierem Junichiro Koizumim podczas azjatycko-afrykańskiego spotkania w stolicy Indonezji, Dżakarcie.

"W tym momencie stosunki chińsko-japońskie są w trudnej sytuacji" - powiedział reporterom po zamkniętym spotkaniu Hu Jintao. "Taka trudna sytuacja nie jest nam na rękę" - dodał. Koizumi powiedział tylko dziennikarzom, że było to "bardzo dobre spotkanie".

Było to pierwsze spotkanie na najwyższym szczeblu przedstawicieli obu państw od czasy, kiedy w głównych miastach Chin wybuchły masowe protesty antyjapońskiej. Demonstracje były wynikiem zaakcpetowania przez władze Japonii kontrowersyjnego podręcznika historii, który zdaniem ChRL wybiela japońskie działania podczas II wojny światowej.

Spotkanie odbyło się w dzień po zapowiedzi premiera Koizumiego, że publicznie przeprosi za japońską agresję w Azji podczas II wojny światowej.

Czytaj także w Wikinews[edytuj | edytuj kod]

Źródło[edytuj | edytuj kod]