2005-04-22: Snooker: Zakończono I rundę mistrzostw świata Sheffield 2005

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 22 kwietnia 2005
N icon sport2.png

Znamy już skład II rundy rozgrywek mistrzostw świata w snookerze rozgrywanych w Sheffield.

Podsumowanie[edytuj | edytuj kod]

Kto w chwili obecnej prezentuje najwyższą formę? Ronnie O'Sullivan wygrał trudny mecz ze Stephenem Maguire, ale sam nie był zadowolony ze swojej postawy. Stephen Hendry nie pokazał oszałamiającej dyspozycji - prowadząc 8-2 z młodym Neilem Robertsonem pozwolił rywalowi doprowadzić do stanu 9-7. Dużo pochwał zebrał natomiast Ken Doherty, który w końcówce meczu zupełnie zdominował Barry'ego Pinchesa. Jimmy White, którego niemal każde zagranie wywoływało entuzjastyczne reakcje widowni, pokonał Fergala O'Briena. Już na początku White wyszedł na wysokie prowadzenie, lecz w końcówce Irlandczyk podjął walkę i urwał mu kilka frame'ów. W meczu Johna Higginsa z Markiem Selbym zobaczyliśmy wiele wysokich breaków, ale lepszy okazał się Higgins.

Ogromne zainteresowanie w Sheffield wzbudził dwukrotny mistrz świata, Mark J. Williams. Walijczyk został piątym zawodnikiem w historii mistrzostw świata, który na zawodach uzyskał maksymalnego break'a. Co ciekawe, Williams nigdy nie był specjalistą w zdobywaniu wysokich breaków i jest to dla niego pierwsze takie osiągnięcie. Podczas gry przerwano trwające obok spotkanie Lee-Drago, Maltańczyk wyszedł pogratulować Walijczykowi.

Co do Stephena Lee, pokazał się z zaskakująco dobrej strony, gładko wygrywając z Tonym Drago. Mecz przebiegał cały czas pod kontrolą Anglika. Bardzo dramatyczny był pojedynek Graeme'a Dotta z Ianem McCullochem. McCulloch, który przed mistrzostwami nie był zaliczany do faworytów, objął nad wicemistrzem świata prowadzenie 6-3 a następnie 8-5. Od tego momentu Szkot wygrał jednak cztery kolejne partie i wyszedł na prowadzenie. Anglikowi udało się doprowadzić do remisu i w decydującej partii pokazał widzom niesamowite widowisko. Z bardzo trudnego układu wbił 63 punkty, po czym w bardzo spontaniczny sposób dał wyraz swojej radości ze zwycięstwa. Pokonany Dott stwierdził, że po meczu bolało go, że przegrał spotkanie po najlepszym defensywnym zagraniu w meczu.

Mistrzostwa świata zostaną w Sheffield[edytuj | edytuj kod]

Zarząd światowego snookera zadecydował dzisiaj, że mistrzostwa świata przez następne 5 lat będą w dalszym ciągu odbywały się w hali Crucible w Sheffield. Rozważane było 6 innych kandydatur, ale ostatecznie wygrało Sheffield. Czołowi zawodnicy przyjęli tę decyzję z zadowoleniem.

link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
mistrzostw świata w snookerze


Poza mistrzostwami[edytuj | edytuj kod]

Wśród wieści nie związanych bezpośrednio z mistrzostwami warto wspomnieć o Paulu Hunterze, u którego zdiagnozowano raka. Anglik odpadł w I rundzie rywalizacji i teraz zacznie trzymiesięczną chemioterapia. 26-letni Anglik powiedział dziennikarzom, że fantastyczne przyjęcie ze strony publiczności oraz wsparcie innych graczy bardzo mocno podniosło go na duchu.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

I runda[edytuj | edytuj kod]

Ronnie O'Sullivan (ENG) Stephen Maguire (SCO) 10-9
Ali Carter (ENG) Marco Fu (HKG) 10-4
Stephen Lee (ENG) Tony Drago (MLT) 10-5
Peter Ebdon (ENG) Quinten Hann (AUS) 10-2
John Higgins (SCO) Mark Selby (ENG) 10-5
Shaun Murphy (ENG) Chris Small (SCO) 10-5
Steve Davis (ENG) Gerald Greene (ENG) 10-9
Michael Holt (ENG) Paul Hunter (ENG) 10-8
Stephen Hendry (SCO) Neil Robertson (AUS) 10-7
Anthony Hamilton (ENG) David Gray (ENG) 10-8
Jimmy White (ENG) Fergal O'Brien (IRL) 10-5
Matthew Stevens (WAL) Andy Hicks (ENG) 10-5
Ken Doherty (IRL) Barry Pinches (ENG) 10-5
Alan McManus (SCO) Drew Henry (SCO) 10-9
Ian McCulloch (ENG) Graeme Dott (SCO) 10-9
Mark Williams (WAL) Robert Milkins (ENG) 10-1

II runda[edytuj | edytuj kod]

Stephen Hendry(SCO) Anthony Hamilton(ENG) 13-3

Pozostałe mecze wciąż trwają. Transmisje można oglądać na kanale Eurosport.

Źródło[edytuj | edytuj kod]