2005-04-21: Już drugi sondaż daje zwycięstwo PiS-owi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 21 kwietnia 2005
N icon politics.png

Po niedawnym sondażu CBOS swoje prognozy dotyczące wyborów parlamentarnych opublikował IPSOS - według niego niecała połowa Polaków wybrałaby się na wybory, a do parlamentu weszłoby 7 partii politycznych.

Ranking otwiera Prawo i Sprawiedliwość z 20% poparciem, które dzięki rozpoczęciu kampanii wyborczej lidera ugrupowania, prezydenta Warszawy, Lecha Kaczyńskiego zanotowało wzrost o 3 procent. Nieobecna ostatnio w mediach Platforma Obywatelska straciła aż 6 punktów procentowych i w kwietniu może liczyć na 19% głosów. Następna jest Samoobrona, która straciła 3%, ale nadal ma ich 16. Liga Polskich Rodzin cieszy się poparciem 11% wyborców i jest to wzrost o 1%. Polskie Stronnictwo Ludowe, które pojawiło się ostatnim razem w mediach przy okazji propozycji zastapienia obowiązującego systemu wyborczego d'Hondta metodą St Lague'a, premiującą mniejsze ugrupowania, zdobyło w tym sondażu 8% (+2%). Unia Wolności, która w ten weekend przekształca się w nową formację polityczną, ma 7% poparcia (wzrost o 1%), z kolei Sojusz Lewicy Demokratycznej, walczący o jedność lewicy i utrzymanie na scenie politycznej, ma niezmienne poparcie 7% elektoratu.

Poza sejmową burtą znalazły się: Socjaldemokracja Polska - 3% (-1%), Centrum z takim samym poparciem co SDPL (przy czym partia Religi poparcie wzrosło o 1%), a także Unia Lewicy, która ma 1% poparcia (bez zmian), do której wycofuje się znaczna część dotychczasowej młodzieżówki Unii Pracy, by, jak mówią, stworzyć lewicową alternatywę dla SLD i SDPL.

Źródło[edytuj | edytuj kod]