2005-04-20: Krakowski Szybki Tramwaj: kapitulacja firmy Güris

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 20 kwietnia 2005

W Krakowie doszło do wstępnego porozumienia między reprezentującą miasto Agencją Rozwoju Miasta Krakowa oraz turecką firmą budowlaną Güris w sprawie dalszych prac przy II etapie budowy Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. Turcy zgodzili się wycofać z dalszej realizacji inwestycji oraz wstępnie przystali na cesję wykonawstwa na inną firmę.

Mało znana turecka firma Güris wygrała w roku 2003 przetarg na realizację II etapu budowy linii szybkiego tramwaju, polegającego na budowie podziemnego tunelu tramwajowego łączącego Rondo Mogilskie z Dworcem Głównym, przedłużeniu linii tramwajowej do Krowodrzy oraz wybudowaniu pętli tramwajowej. O wygranej zadecydowała bardzo niska stawka zaproponowana przez Turków (33 mln euro), która - przy wzroście cen stali i spadku kursu euro - okazała się przyczyną poważnych problemów ze znalezieniem odpowiednio tanich podwykonawców. Opóźnienia inwestycji sięgają wielu miesięcy.

Umowa podpisana w 2003 roku z Gürisem okazała się niekorzystna dla miasta, które mogło wypowiedzieć umowę dopiero wraz z odstąpieniem wykonawcy od dalszych prac. Agencja Rozwoju Miasta już wypowiedziała kontrakt. Obecnie dyskutowane są szczegóły przejęcia budowy przez miasto. Rozstrzygnięcie losów budowy nastąpi prawdopodobnie w czwartek.

Najbardziej prawdopodobne jest, że dojdzie do cesji wykonawstwa inwestycji na inne przedsiębiorstwo, dzięki czemu prace przy budowie będą mogły być szybko wznowione. Gdyby nie doszło do porozumienia między miastem a turecką firmą, to ogłoszony będzie nowy przetarg, którego rozstrzygnięcie nastąpi we wrześniu. Uznane polskie firmy budowlane są zainteresowane wykonaniem inwestycji, żądają jednak kwot od 40 mln euro wzwyż. Oprócz ogłoszenia nowego przetargu miasto zażądałoby wówczas od Gürisu odszkodowania.

Wiadomo, że II etap budowy szybkiego tramwaju zakończy się nie wcześniej niż w 2007 roku. Inwestycja jest powiązana z przebudową Ronda Mogilskiego, które już zostało częściowo zamknięte, pomimo iż z winy Gürisu nie są na nim prowadzone żadne konkretne prace. Poszkodowani są natomiast mieszkańcy okolic ronda oraz krakowskie MPK, które musiało zmienić trasy niektórych linii. Jedyną korzyścią z opóźnienia budowy tunelu tramwajowego jest szansa na odłożenie zajęcia tymczasowego dworca PKS pod budowę Galerii Krakowskiej. Nowy dworzec PKS nie jest bowiem gotowy, a budowa tunelu opóźnia konstrukcję Galerii.

Źródło[edytuj]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa małopolskiego
Wikinews
POL województwo małopolskie COA.svg

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie małopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej lub Zakopanego
pozostałych miejscowości