2005-04-19: Kraków: Regionalny Dworzec Autobusowy gotowy we wrześniu?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 19 kwietnia 2005

Wielokrotnie opóźniane ukończenie budowy Regionalnego Dworca Autobusowego w Krakowie od wschodniej strony peronów stacji PKP Kraków Główny miało według niedawnych przewidywań nastąpić w maju bieżącego roku. Niedawno w obliczu problemów z pozyskaniem 4,5 miliona złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu jego oddanie do użytku oszacowano na przełom czerwca i lipca. Okazuje się jednak, że najbliższa realna data uruchomienia nowego dworca to wrzesień bieżącego roku.

Brakującą kwotę jest gotowa pokryć Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego należąca do województwa małopolskiego, żądając jednak w zamian znacznych udziałów w spółce Regionalny Dworzec Autobusowy (zarządzającej obiektem). Na ten postulat nie chce przystać Ministerstwo Skarbu, występujące w imieniu krakowskiego PKS-u (głównego udziałowca RDA).

Ministerstwo wolałoby, aby zamiast nabywać udziały agencja udzieliła spółce RDA pożyczki. Niezależnie jednak od tego, jaka będzie ostateczna decyzja ministerstwa, wiadomo, że zostanie podjęta najwcześniej za 5 tygodni. Przy założeniu, że problem finansowania budowy zostanie rozwiązany do końca czerwca, prace wykończeniowe na terenie dworca będą trwały przez cały lipiec i sierpień.

Kolejnym problemem jest prawdopodobne unieważnienie przetargu na budowę drogi dojazdowej do górnego poziomu dworca z powodu zbyt wysokich (w stosunku do środków, jakimi dysponuje spółka RDA) kwot zaproponowanych przez firmy składające oferty. Przed rozpisaniem nowego przetargu konieczne będzie zweryfikowanie kosztorysu. Umowa na budowę drogi będzie mogła być podpisana najwcześniej pod koniec czerwca z uwagi na konieczność ponownego uwzględnienia finansowania budowy drogi w kontrakcie wojewódzkim. Droga dojazdowa na górną część dworca na pewno zatem nie będzie gotowa wcześniej niż we wrześniu.

Tymczasem spółka ECE, budująca od zachodniej strony peronów Galerię Krakowską, zgodziła się opóźnić zajęcie terenu tymczasowo wykorzystywanego jako dworzec PKS (miało to nastąpić już w maju). Jednak nie wiadomo, czy uda się odłożyć prace na tym terenie aż do września. Jeśli nie będzie to możliwe, to najprawdopodobniej do czasu otwarcia Regionalnego Dworca Autobusowego podróżni będą zmuszeni korzystać z dworców w oddalonych częściach miasta, między innymi w Nowej Hucie.

Źródło[edytuj]

  • Dziennik Polski, 19 kwietnia 2005
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa małopolskiego
Wikinews
POL województwo małopolskie COA.svg

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie małopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej lub Zakopanego
pozostałych miejscowości