Przejdź do zawartości

2005-04-19: Habemus Papam! - Joseph Ratzinger został nowym papieżem Kościoła Katolickiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 19 kwietnia 2005

Konklawe kardynałów wybrało kardynała Josepha Ratzingera na nowego papieża wieczorem we wtorek. Kardynałowie złożyli mu hołd w oknie Bazyliki Watykańskiej.

O godzinie 18:40, kardynał Jorge Arturo Medina Estévez wyszedł do wiernych zgromadzonych na Placu świętego Piotra i wypowiedział słynną formułę: Annuntio vobis gaudium magnum: Habemus Papam! (pol: Obwieszczam wam wielką radość: mamy papieża!).

Papież Benedykt XVI podziękował kardynałom za wybór podkreślając, że jest następcą wielkiego papieża Jana Pawła II i jest jedynie prostym pracownikiem winnicy pańskiej. Następnie udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi wszystkim wiernym zgromadzonym na placu.

Joseph Ratzinger jest Niemcem urodzonym 16 kwietnia 1927 roku. Od 1981 był prefektem Kongregacji ds. Nauki Wiary. Pod koniec drugiej Wojny Światowej wstąpił do monachijskiego seminarium, a w 1951 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kardynała Michael von Faulhaberg. W czerwcu 1977 roku papież Paweł VI mianował Ratzingera kardynałem. W 2002 roku został wybrany dziekanem Kolegium Kardynalskiego i przez następujące trzy lata objął wiele funkcji w Kurii Rzymskiej. Kardynał Ratzinger był bliskim współpracownikiem ostatniego papieża, Jana Pawła II, i celebrował mszę świetą w czasie jego uroczystości pogrzebowych.

Archiwum

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
papieża Benedykta XVI
  • Relacja TVN 24