2005-04-18: Wystartowała nowa matura

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 18 kwietnia 2005
N icon science.png

W szkołach średnich w całym kraju rozpoczęły się egzaminy ustne w ramach nowego egzaminu dojrzałości, do którego przystąpi w tym roku 317 tysięcy uczniów. Egzamin składa się z przedmiotów obowiązkowych (trzech lub czterech) oraz dodatkowych (co najwyżej trzech). Przedmioty obowiązkowe dla wszystkich na maturze to język polski oraz wybrany język obcy. Wszystkie egzaminy przeprowadzane są w formie pisemnej, a język polski, języki mniejszości narodowych oraz języki obce nowożytne dodatkowo ustnie.

Egzamin ustny, od którego rozpoczyna się matura w nowej formule, polega na przygotowanej przez ucznia prezentacji na wybrany temat, po której następują pytania komisji. Drugi egzamin ustny zdawany jest z języka obcego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Do zaliczenia egzaminu ustnego wymagane jest uzyskanie minimum 30 procent punktów (z wyjątkiem egzaminu na poziomie rozszerzonym, którego nie można nie zaliczyć). Istnieje możliwość zdawania części ustnej z dwóch języków obcych.

Egzaminy ustne będą trwać do 29 kwietnia. Część pisemna nowej matury rozpocznie się 4 maja. Egzamin dojrzałości potrwa w tym roku sześć tygodni.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Polska Agencja Prasowa