2005-04-17: Niewidzialne psy: nietypowa kampania reklamowa na ulicach miast

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 17 kwietnia 2005
Gospodarka
N icon economy and business.png

Na nietypowy sposób promocji nowej marki piwa, inspirowany modnymi w ostatnich latach organizowanymi spontanicznie za pośrednictwem Internetu akcjami tzw. flash mob, zdecydowała się na zlecenie Kompanii Piwowarskiej agencja reklamowa PZL. Przez cały tydzień na ulicach największych polskich miast można było spotkać ludzi prowadzących na smyczy "niewidzialne psy", które nierzadko ciągnęły za sobą swoich "właścicieli", a od czasu do czasu kierowały się w stronę miejskich zieleńców "za potrzebą", wzbudzając wśród przechodniów powszechną wesołość.

Większość osób, które nosiły specjalnie usztywnione smycze i odgrywały rolę właścicieli "niewidzialnych psów", pracuje na zlecenie agencji reklamowej. Jednak do udziału w podobnych flash mobach zachęcano również niczego nieświadomych internautów, rozsyłając e-maile o treści podobnej, jak w przypadku zwykłych, bezinteresownych akcji. Oto fragment przykładowego e-maila:

(...) Początek akcji równo o godzinie 16.30. Zaczynamy spacerować z naszymi niewidzialnymi psami, podchodzimy do innych sympatycznych właścicieli NIEWIDZIALNYCH PSÓW. Spotykamy się w ten sposób kolejno z 5-6 innymi osobami, uśmiechamy się do nich, pogłębiamy kontakt wymieniając uprzejme uwagi na temat naszych czworonożnych przyjaciół. (...)

Agencja PZL jest autorem nie tylko pomysłu na kampanię reklamową, ale również nazwy nowego piwa oraz projektu jego opakowania, na którym widnieje - jakże by inaczej - wizerunek jamnika. Jak zapowiedział rzecznik Kompanii Piwowarskiej Paweł Kwiatkowski, wkrótce ruszy kampania medialna, która wszystko wyjaśni.

Źródła[edytuj | edytuj kod]