2005-04-16: Kraków: wkrótce ruszy przebudowa ulicy Pawiej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 16 kwietnia 2005

Jak poinformował serwis Gazeta.pl, Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, będąca inwestorem zastępczym dla gminy Kraków, podpisała właśnie umowę z konsorcjum Budimex Dromex S.A. i Ferrovial Agroman S.A. na generalną przebudowę ulicy Pawiej w sąsiedztwie krakowskiego dworca PKP. Konsorcjum to zwyciężyło przetarg ogłoszony w czerwcu 2004 roku.

Umowa opiewa na kwotę 9,84 mln euro (netto), która zostanie pokryta przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Europejski Bank Inwestycyjny. Na odcinku 420 metrów istniejąca ulica Pawia zostanie przebudowana i poszerzona, a ponadto przedłużona o dalsze 370 metrów aż do ulicy Warszawskiej (w okolicy Politechniki Krakowskiej i węzła z ulicą 29 Listopada). Na całej długości nowej ulicy Pawiej położone zostaną tory tramwajowe, które w rejonie wspomnianego węzła złączą się z budowaną linią szybkiego tramwaju. Ponadto przedłużona zostanie ulica Szlak oraz przebudowane znajdujące się przy dworcu PKP skrzyżowanie ulic Pawiej, Lubicz, Basztowej i Westerplatte (powstanie tam rondo). Zakończona zostanie także budowa tunelu drogowego pod dworcem.

Harmonogram prac ustali w przyszłym tygodniu Zarząd Dróg i Komunikacji w porozumieniu z Agencją Rozwoju Miasta. Wiadomo, że budowa ulicy Nowej Pawiej potrwa co najmniej do końca 2006 roku. W tym czasie ruch samochodowy w okolicy dworca PKP i północno-wschodniej części Starego Miasta będzie bardzo utrudniony.

Przebudowa ulicy Pawiej jest jedną z kilku wielkich inwestycji, których realizację rozpoczęto w rejonie krakowskiego dworca, gdzie ma powstać nowoczesne Krakowskie Centrum Komunikacyjne. Do pozostałych należą między innymi:

  • podziemny odcinek trasy Krakowskiego Szybkiego Tramwaju (budowa opóźniona z winy wykonawcy - tureckiej firmy Güris),
  • budowa Regionalnego Dworca Autobusowego (opóźniona z powodu braku funduszy),
  • budowa Galerii Krakowskiej - centrum handlowo-usługowego wraz z nowym dworcem PKP.

Ze wspomnianymi inwestycjami powiązana jest także rozpoczęta radykalna przebudowa Ronda Mogilskiego, położonego na trasie szybkiego tramwaju. W pobliżu Ronda budowany jest ponadto nowy gmach Opery Krakowskiej. Konieczne jest także wybudowanie nowej drogi dojazdowej do Regionalnego Dworca Autobusowego. Zależności między wszystkimi inwestycjami oraz złożoność procedur formalnych powodują nawarstwianie się opóźnień, sięgających w przypadku niektórych planów nawet kilku lat.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa małopolskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie małopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej lub Zakopanego
pozostałych miejscowości