Przejdź do zawartości

2005-04-16: Indie-Pakistan: Ocieplenie stosunków

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 16 kwietnia 2005

Pervez Musharraf, pakistański prezydent przebywa z wizytą w Indiach, pierwszą od czasu szczytu w Agrze w 2001 roku. Oficjalnie Musharraf jest tam z okazji meczu krykieta pomiędzy państwami. Dziennikarze twierdzą jednak, że będzie też rozmawiał z hinduskimi władzami na tematy polityczne. Na pewno spotka się z premierem Indii, Manmohanem Singhem.

Indie i Pakistan powoli ocieplają swoje stosunki po 3 wojnach, w tym 2 o Kaszmir Ostatnio pojawiła się szansa na pokój. Pakistański przywódca proponuje przekazanie "pewnych prowincji" Kaszmiru pod wspólną kontrolę pakistańsko-indyjską lub zarząd ONZ i przyznania im niepodległości. W 1948 to właśnie ONZ nakazała w jednej ze swych rezolucji przeprowadzenie plebiscytu ws. statusu prowincji, jednak ze względu na opór Indii głosowanie nie doszło do skutku. Teraz, po trwającym kilkadziesiąt lat wyścigu zbrojeń między Indiami i Pakistanem, zakończonym posiadaniem przez obydwa państwa broni jądrowej, pojawiają się pierwsze oznaki odprężenia we wzajemnych stosunkach - ruszają pierwsze połączenia autobusowe między państwami, rozwija się też wymiana handlowa.

Rozwój gospodarczy regionu wpływa na politykę zagraniczną państw azjatyckich. Niedawno Indie i Chiny ogłosiły zamiar powołania komisji, która ma roztrzygnąć wieloletni spór o wytyczenie granicy w praktycznie niezamieszkanych partiach Himalajów, Chińska Republika Ludowa ma też w przyszłości uznać dokonaną przez Indie w 1975 roku aneksję księstwa Sikkim.

Po zakończeniu rozmów prezydent Musharraf powiedział, że zmiana stosunków jest "nieodwracalna" - choć obecna granica w Kaszmirze nie jest akceptowalna, to jednak kontakty handlowe i komunikacja międzypaństwowa mają nadal się rozwijać.

Źródło[edytuj | edytuj kod]

Prezydent Pakistanu z wizytą w Indiach - portal o2

Rozmowy prezydenta Pakistanu z premierem Indii - portal o2

Indie i Pakistan deklarują wolę zacieśniania stosunków - portal o2

India and Pakistan to build trade - BBC News