2005-04-16: 65. rocznica zbrodni katyńskiej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 16 kwietnia 2005
Polityka
N icon politics.png

W całym kraju odbywały się dziś obchody upamiętniające zbrodnię katyńską z 1940 roku. 65 lat temu z rozkazu Józefa Stalina, NKWD zamordowało strzałem w głowę w lasach nieopodal Katynia blisko 22 tysięcy Polskich oficerów wziętych do niewoli w trakcie działań wojennych w 1939 roku. Masowe groby w Katyniu, Miednoje i Charkowie odkryli w 1943 roku żołnierze hitlerowscy. Władze PRL przez długi czas milczały na temat zbrodni katyńskiej. Dopiero po 1989 roku ZSRR przyznał się do zbrodni (oficjalną informację podała 14 kwietnia 1990 roku radziecka agencja prasowa TASS). We wrześniu ubiegłego roku zbrodnia uległa przedawnieniu. W grudniu sprawą zajął się Instytut Pamięci Narodowej.

Pałac prezydencki[edytuj]

Pałac prezydencki

Prezydent Polski, Aleksander Kwaśniewski nadał w Pałacu Prezydenckim odznaczenia i ordery 48 osobom (w tym 31 obywatelom Rosji i Ukrainy) za wybitne zasługi w ujawnianiu i dokumentowaniu prawdy o zbrodni katyńskiej. Prezydent stanowczo określił skierowane do Rosji żądania: Oczekujemy od władz Federacji Rosyjskiej ostatecznego uznania, że zbrodnia katyńska była ludobójstwem; tak jak została ona określona podczas procesu w Norymberdze, gdy za jej sprawców Związek Radziecki uznawał hitlerowskie Niemcy.

Pod pomnikami[edytuj]

Pod pomnikiem Pomordowanym na Wschodzie (Warszawa) odbył się Apel poległych. W apelu wzięli udział polscy politycy oraz reprezentanci Rodzin Katyńskich i instytucji historycznych.

Msza Święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego[edytuj]

W czasie Mszy Świętej z udziałem władz państwowych, Rodzin Katyńskich, przedstawicieli IPN i władz stolicy, poświecone zostały szczątki oficerów Wojska Polskiego i Policji, które były wydobyte z grobów w Charkowie, Katyniu i Miednoje. Szczątki zostały przeniesiene do Kaplicy Katyńskiej w Katedrze.


link= Zobacz hasło w Wikipedii na temat:
zbrodni katyńskiej

Źródło[edytuj]