Przejdź do zawartości

2005-04-15: Uczelnie wolne od uzależnień

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 15 kwietnia 2005

Według danych statystycznych około 60% studentów zetknęło się już z narkotykami. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Barbara Labuda, ma pomysł, co zrobić, by ta liczba zmniejszyła się. W tej chwili trwają konsulatacje z władzami polskich uczelni. Jak mówi Labuda, "ustalenia dotyczą m.in. tego, jak będzie wyglądała praca na uczelni z młodymi ludźmi, wchodzącymi w dorosłe życie, ale także pracownikami, bo ich także ten problem dotyka".

W ramach programu "Uczelnie wolne od uzależnień" powstał Komitet Stretujący, w którego skład wchodzą pracownicy czołowych polskich uczelni. "Jest podział pracy między uczelniami, co gwarantuje, że ten problem jest traktowany poważnie i będzie prowadzony w sposób kompetentny, fachowy i stały we współpracy z różnymi instytucjami" - twierdzi Labuda.

Poszczególni członkowie Komitetu zajmą się konkretnymi zadaniami związanymi z profilaktyką wszelkich uzależnień. Prof. Witold Kosiński z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie zajmie się przygotowanie wortalu internetowego. "Na tej stronie ma być informacja, którą osoba, która chciałaby się czegoś dowiedzieć, wstępnie zbadać, albo zrobić własną diagnozę, mogłaby znaleźć materiały pomocniczne." - mówi Kosiński.

Prof. Andrzej Jakubiak z Politechniki Warszawskiej zajmie się współpracą z instytucjami rządowymi i samorządowymi, bo jak mówi: "Komitet Sterujący nie może działać w próżni." "Bez pomocy instytucji do tego już powołanych i co więcej dysponujących określonymi środkami prawnymi i finansowymi, nie poradzimy sobie" - dodaje Jakubiak.

Program koordynować będzie także Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zobacz także[edytuj | edytuj kod]

Źródło[edytuj | edytuj kod]