Przejdź do zawartości

2005-04-15: Inter ukarany po wtorkowym meczu Ligi Mistrzów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 15 kwietnia 2005

Inter Mediolan został ukarany karą rozegrania 6 najbliższych pucharowych meczy bez udziału publiczności. Kara ta jest wynikiem incydentów, które miały miejce w czasie wtorkowego meczu o półfinał Ligi Mistrzów UEFA.

W czasie derbów Mediolanu w ćwierćfinale Ligi Mistrzów sędzia musiał wielokrotnie przerywać mecz z powodu huligańskiego zachowania kibiców gospodarzy.

Około 70 minuty meczu bramka zdobyta przez gospodarzy nie została uznana, co wywołało furię w sektorach zajmowanych przez kibiców Interu. Na boisko zostało rzuconych wiele rac. Jedna z nich trafiła i raniła Didę, bramkarza Milanu. Sędzia przerwał na 20 minut mecz, jednak jego wznowienie nie było możliwe.

Wynik meczu został zweryfikowany na 3:0 (walkower) dla lokalnego rywala Interu, zespołu AC Milan.

W polskim Internecie wkrótce po ogłoszeniu tej decyzji rozgorzała dyskusja na temat sprawiedliwości Europejskiej Unii Piłkarskiej. W 1999 roku, gdy jeden z obecnych na meczu Wisła Kraków - Parma rzucił nożem w piłkarza gości, Dino Baggio. Krakowski klub został wykluczony na rok z pucharów.

Również Anglicy zgłaszają pretensje do UEFA. Ich zdaniem, organizacja ta powinna być bardziej obiektywna. W latach 80. XX wieku, wszystkie angielskie kluby były wykluczone z pucharów na pare sezonów z powodu huligańskich wybryków.

Zajścia w Mediolanie nie były pierwszymi rozruchami spowodowanymi przez włoskich kibiców w tym sezonie. Wcześniej, na jednym z meczy Romy sędzia Anders Frisk został trafiony w głowę monetą, która go poważnie raniła, zaś kibice Juventusu Turyn gwizdami przyjęli propozycję zwolenników Liverpoolu dotyczącą pojednania po tragedii na Heysel.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
  • Polska Agencja Prasowa