2005-04-14: Stan zdrowia posła Józefa Gruszki jest nadal ciężki

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 14 kwietnia 2005

Poseł PSL Józef Gruszka, przewodniczący sejmowej komisji śledczej do spraw PKN Orlen, jest nadal nieprzytomny i ciągle leży w szpitalu w Kaliszu. Jego stan określa się jako bardzo ciężki, jak PAP dowiedział się od dyrektora szpitala, Jerzego Nowickiego.

Poseł Gruszka trafił w niedzielę do szpitala, po tym jak doznał wylewu krwi w niedzielę na targach ogrodniczych w Marszewie. Siedząc przy kawie razem ze swoimi przyjaciółmi, nagle osunął się na ziemię. Karetka, która znajdowała się na miejscu, szybko przewiozła go do szpitala, gdzie został operowany.

Lekarze stopniowo wybudzają chorego ze śpiączki farmakologicznej, jednak założyli oni mu już w czwartek rurkę do tchawicy i podłączono ją do respiratora.

Prokuratura Rejonowa w Pleszewie bada, czy nagłe pogorszenie się stanu zdrowia posła nie było atakiem na jego osobę. W czwartek Janusz Walczak, rzecznik prasowy kaliskiej prokuratory okręgowej powiedział, że przesłuchano jak na razie osoby, wśród których Józef Gruszka przebywał w czasie zasłabnięcia, oraz lekarzy, którzy się nim opiekują.

Pomimo podejrzeń o otrucie, na obecnym etapie badań nic nie wskazuje na to, że wylew krwi został spowodowany przez kogokolwiek. Dopiero wyniki badań krwi Gruszki do końca wyjaśnią tą kwestię.

Jak powiedział wiceprzewodniczący komisji Zbigniew Wassermann, wstrzyma się ona od wszystkich podejmowanych decyzji do przyszłego tygodnia, kiedy to poznamy komunikat o stanie zdrowia Józefa Gruszki. Jeżeli poseł dalej nie będzie zdolny do kontynuowania prac w komisji, prawdopodobnie zostanie odwołany z funkcji przewodniczącego i zostanie powołany jego następca.

Jutrzejsze posiedzenie komisji, planowane na godzinę 7 rano, nie odbędzie się.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Informacyjna Agencja Radiowa
  • Polska Agencja Prasowa